Tekstil sektöründe Metaverse tabanlı sanal alışveriş deneyiminin finansal etkilerinin Chatgpt ile incelenmesi
Examining the financial impacts of Metaverse-based virtual shopping experiences in the textile sector with Chatgpt
  1. Tez No: 931114
  2. Yazar: HAKAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR SİVRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Metaverse teknolojilerinin tekstil sektörüne entegrasyonunu ve bunun finansal, stratejik ve tüketici davranışı üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Çalışmada, Metaverse'ün sanal alışveriş deneyimlerini nasıl dönüştürdüğü, tüketici etkileşimlerini artırma potansiyeli taşıdığı ve yeni gelir akışları yaratabileceği analiz edilmiştir. Araştırma, tekstil şirketlerinin Metaverse entegrasyonu sürecinde karşılaştıkları finansal fırsatları ve riskleri vurgularken, sürdürülebilirlik ve veri güvenliği gibi etik konulara da dikkat çekmektedir. Kapsamlı literatür taraması ve vaka çalışmaları ile desteklenen bu tez, Metaverse'ün tekstil endüstrisindeki stratejik dönüşümlerini ve dijital inovasyonun perakende sektörüne etkilerini ele almaktadır. Özellikle Nike, Metaverse yoluyla elde ettiği dijital gelir akışları ile bu dönüşümde en anlamlı katkıyı sağlayan öncü firmalardan biri olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the integration of Metaverse technologies into the textile industry and its impact on financial performance, strategic approaches, and consumer behavior. The research analyzes how the Metaverse transforms virtual shopping experiences, enhances consumer engagement, and generates new revenue streams. It highlights the financial opportunities and risks encountered by textile companies during the Metaverse adoption process while addressing ethical concerns such as sustainability and data security. Supported by extensive literature reviews and case studies, this thesis explores the strategic transformations in the textile industry driven by the Metaverse and the implications of digital innovation in the retail sector. Notably, Nike stands out as a prime example, having leveraged Metaverse initiatives to meaningfully enhance its revenue streams and demonstrating the importance of digital asset management and innovative brand positioning.