Bolu Göynük örtme motiflerinden üç boyutlu yazıcılar ile deneysel tekstil yüzeyleri oluşturulması
Creating experimental textile surfaces with 3d printers from Bolu Göynük covering patterns
- Tez No: 931127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Anadolu motifleri kültürel mirasımızın en önemli yapı taşlarından biri olarak yerini korumaktadır. Motifler kullanılan yöreye göre çeşitli anlamları da içinde barındırmaktadırlar. Bu sebeple motifler adeta birer sözsüz iletişim modelidir. Geleneksel el sanatları içinde önemli bir yere sahip olan motif işleme kültürü gelişen sanayi ve artan nüfusa cevap vermek, üretimin seri hale gelmesi, taleplerin zamanında karşılanması için büyük ölçüde terk edilmiştir. Araştırma Bolu-Göynük Tokalı Örtme Motifleri ile sınırlandırılmıştır. Yerinde tespit edilen yirmi iki farklı örtme motifi içinden beş adet motif seçilerek çeşitli formlarda deneysel tekstil yüzeyleri elde edilmiştir. Elde edilen tekstil yüzeyleri ürünlerin belli yerlerinde kullanılabileceği gibi bu yüzeyler ile bütün bir ürün oluşturmak da mümkündür. Kültürel dokusu olan kişiselleştirilmiş ürünler ile üç boyutlu yazıcılar kullanarak ev ortamında deneysel yüzeyler üretilmiştir. Üretilen tekstil yüzeylerinden iki tanesi seçilerek ürün uygulaması yapılmıştır. Deneysel olarak yapılan bu çalışmalarda çeşitli sınırlandırmalar uygulanmış ve sonuçları gözlemlenmiştir. Tekstil yüzeyleri oluşturulmasında üç boyutlu yazıcı teknolojileri kullanılırken filament olarak 98-A TPU Flex filament esnek yapısı ve moda sektörüne daha uygun olması sebebiyle tercih edilmiştir. Bu çalışma ile kültürel mirasımız olan Bolu Göynük Tokalı Örtme motiflerini gelecek nesillere aktararak varlığının korunmasına katkı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Anatolian motifs maintain their place as one of the most important building blocks of our cultural heritage. The motifs used are included in various works according to the region. For this reason, motifs are almost a non-verbal communication model. The motif processing culture, which has an important place in traditional handicrafts, has been largely abandoned in order to respond to the industry and the increasing population, to make production serial and to meet the demand on time. The research was limited to Bolu-Göynük Buckled Covering Motifs. Five motifs were selected from the twenty-two different covering motifs detected on site and distinguished textile surfaces were obtained in various forms. The obtained textile surfaces can be consumed and used in certain places, as well as it is possible to create a whole product with these surfaces. Personalized products with cultural texture and torn surfaces in the home environment were produced using three-dimensional printers. Two pieces were selected from the produced textile surfaces and product application was made. Various limitations were applied to these experimental expansions and the results were observed. While three-dimensional printer technologies were used among textile surfaces, 98-A TPU Flex filament was preferred as a filament due to its flexible structure and its more suitable use in the fashion sector. With this study, we have contributed to the protection of assets by transferring our cultural production, the Bolu Göynük Tokalı Örtme Motifs, to future generations.