İklim değişikliği ile mücadelede bireysel iklim aktivisti olmanın yordayıcıları: Bir yapısal eşitlik modellemesi
Predictors of being an individual climate activist in the fight against climate change: A structural equation modelling
- Tez No: 931128
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tezde, iklim değişikliğiyle mücadelede bireylerin küresel iklim değişikliğine yönelik farkındalıkları, dünyaya ilişkin varsayımları, doğa ile ilişkili olma, anksiyete, eko-anksiyete ve iklim eylemleri arasındaki ilişkileri ele alan bir yapısal eşitlik modeli önerilmiştir. Çalışmaya, 18-36 yaş aralığında toplam 752 kişi katılmıştır. Ölçme aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Küresel İklim Değişikliğine Yönelik Farkındalık Ölçeği, Dünyaya İlişkin Varsayımlar Ölçeği, Depresyon-Anksiyete ve Stres Ölçeği-21, Doğayla İlişkili Olma Ölçeği-6, İklim Değişikliği Endişesi Ölçeği ve İklim Değişikliği Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizlerinin yapılabilmesi için IBM SPSS 26 ve AMOS 24 programlarından yararlanılmıştır. Yapısal eşitlik modeli için ölçeklerin doğrulayıcı faktör analizi, ölçekler arası ilişkiler için Pearson Korelasyon analizi ve ölçüm modelleri test edildikten sonra örtük değişkenli yapısal model ve aracılı yapısal model kullanılmıştır. Bu modelde eko-anksiyetenin aracılık etkisi Bootstrapping yöntemiyle test edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, küresel iklim değişikliğine yönelik farkındalık, bireysel iklim eylemini ve eko- anksiyeteyi pozitif yönde etkilemektedir. Dünyaya ilişkin varsayımlar, bireysel iklim eylemini ve eko-anksiyeteyi pozitif yönde etkilemektedir. Doğayla ilişki olma, bireysel iklim eylemi ve eko-anksiyeteyi pozitif yönde etkilemektedir. Anksiyete, bireysel iklim eylemini ve eko-anksiyeteyi negatif yönde etkilemektedir. Ayrıca, küresel iklim değişikliğine yönelik farkındalık, dünyaya ilişkin varsayımlar, doğayla ilişkili olma, anksiyete ve bireysel iklim eylemi arasındaki ilişkide eko-anksiyetenin aracılık rolü desteklenmektedir. Bulgular, alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a structural equation model was proposed to address the relationships between individuals' awareness of global climate change, assumptions about the world, being related to nature, mental health, eco-anxiety and climate action. A total of 752 people between the ages of 18-36 participated in the study. Demographic Information Form, Global Climate Change Awareness Scale, Assumptions about the Earth Scale, Depression-Anxiety and Stress Scale-21 Relating to Nature Scale-6, Climate Change Concern Scale and Individual Climate Action Scale were used as measurement tools. IBM SPSS 26 and AMOS 24 programmes were used for statistical analyses of the study. Confirmatory factor analysis of the scales for the structural equation model, Pearson Correlation analysis for the relationships between the scales and the latent variable structural model and mediated structural model were used after the measurement models were tested. In this model, the mediating effect of eco-anxiety was tested by Bootstrapping method. According to the findings of the study, awareness of global climate change positively affects individual climate action and eco-anxiety. Assumptions about the world positively affect individual climate action and eco-anxiety. Having a relationship with nature positively affects individual climate action and eco-anxiety. Anxiety negatively affects individual climate action and eco-anxiety. In addition, the mediating role of eco-anxiety in the relationship between awareness of global climate change, assumptions about the world, being related to nature, anxiety and individual climate action is supported. The findings were discussed in the light of the literature.