Kurumsal karbon ayak izi hesaplaması; Samsun Çarşamba havalimanı örneği
Corporate carbon footprint calculation; the case of Samsun Carsamba airport
- Tez No: 931134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDAÇ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Küresel ısınmanın etkisi ile dünya genelinde iklim değişimi uluslararası düzeyde ciddi problemler meydana getirmektedir. Bu nedenle antropojenik kaynaklı sera gazı salınımları son derece önemlidir. Bu antropejik kaynaklarından biri olan; havacılık sektörünün merkezi olan havalimanları bulundukları bölgelere sosyoekonomik ve turizm açısından oldukça katkı sağlamakta birlikte, iklim değişimine neden olan sera gazlarının salınımına önemli katkı sağlamaktadır. Özellikle, uçakların iniş kalkış esnasında yüksek düzeyde sera gazı salınımları gerçekleşmektedir. Uçuş kalkış ve inişlerden kanyaklı sera gazlarının miktar modellemesinde GHG ve ISO 14064-1 protokolleri esas alınarak Samsun Çarşamba Havalimanı için karbon ayak izi hesabı gerçekleştirilmiştir. Hesaplama esas olan baz yılı olarak 2023 yılı alınmıştır. Çalışmada Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (Intergovernmental Panel on Climate Change)'in önerdiği Tier-2 yaklaşım metodu kullanılmıştır. Samsun Çarşamba Havalimanından 2023 yılı içerisinde yıllık toplam 6664 uçak iniş ve 6652 uçak kalkış gerçekleştirmiştir. Aylık ortalama olarak ise 555 uçak inmekte ve 554 uçak ise kalkmaktadır. Toplam yıllık uçuş sayısı ise 13.316 olarak tespit edilmiştir. Samsun Çarşamba Havalimanında yolcu uçaklarının LTO(iniş/kalkış) sayılarına göre karbon ayak izi hesabı yapılmıştır. 2023 yılına ait uçak tiplerinden 22.513.326 kg CO2/yıl emisyon meydana gelmiştir. Hesaplamalarda uçak modellerine ait emisyon miktarı en fazla Mayıs ve en az ise Şubat ayında olduğu belirlenmiştir. Mayıs ayında kirlilik en fazla Airbus-A320'den kaynaklanmaktadır. Şubat ayında ise en fazla Boeing-738'den kaynaklanmaktadır. Boeing-738 modelli uçağın emisyon değeri yıllık toplam 10.525.120 kg ve Airbus-A320 modelli uçağın ise 2.591.280 kg'dır.
Özet (Çeviri)
Climate change worldwide, with the effect of global warming, causes serious problems at the international level. Therefore, anthropogenic greenhouse gas emissions are significant. As one of these anthropogenic sources, airports, which are the centre of the aviation sector, contribute significantly to the socio-economic and tourism aspects of the regions in which they are located but also contribute significantly to the emission of greenhouse gases that cause climate change. In particular, they emit high levels of greenhouse gases during the landing and take-off of aircraft. A carbon footprint calculation was performed for Samsun Çarşamba Airport based on GHG and ISO 14064-1 protocols in the quantity modelling of greenhouse gases emitted from flight take-offs and landings. The year 2023 was taken as the base year for the calculation. The Tier-2 approach method recommended by the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) was used in the study. A total of 6664 aircraft landed and 6652 aircraft took off from Samsun Çarşamba Airport in 2023. On a monthly average, 555 aircraft land and 554 aircraft take off. The total number of annual flights was determined as 13.316. Carbon footprint calculation was made according to the LTO (landing/take-off) numbers of passenger aircraft at Samsun Çarşamba Airport. In 2023, 22.513.326 kg CO2/year emissions occurred from aircraft types. In the calculations, it was determined that the maximum amount of emission from aircraft models in is May, and the minimum amount is in February. In May, the most pollution was caused by the Airbus-A320. In February, the highest amount of pollution was caused by the Boeing-738. The total annual emission value of the Boeing-738 model aircraft is 10.525.120 kg and the Airbus-A320 model aircraft is 2.591.280 kg.