Değişim yönetiminin işletme üzerinde etkileri: İstanbul Havalimanı'nda örnek bir uygulama
The effects of change management on the business: A case study at İstanbul Airport
  1. Tez No: 931135
  2. Yazar: EZGİ ERPAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hızlı teknolojik yenilikler ve dalgalanan pazar talepleri ile karakterize olan günümüz değişken iş ortamında, şirketlerin rekabet üstünlüğünü sürdürmek için değişimi yönetmeleri gerekmektedir. Bu çalışma, iyi yapılandırılmış bir değişim girişiminin organizasyonel sonuçlar üzerindeki etkisini analiz ederek, değişim yönetiminin operasyonel ve finansal boyutlarını araştırmaktadır. Bu çalışmada, İGA İstanbul Havalimanı İşletmesi'nde yapılan bir operasyonel değişim uygulaması incelenmiş, bu uygulamanın iş performansı ve karlılık üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary dynamic business environment, characterized by rapid technological advancements and fluctuating market demands, organizations are required to manage change effectively to sustain their competitive advantage. This study explores the operational and financial dimensions of change management by analyzing the impact of a well-structured change initiative on organizational outcomes. In the study, the implementation of an operational change at İGA Istanbul Airport has been analyzed, and its effects on business performance and profitability have been evaluated.