Duygu düzenleme ve depresyon arasındaki ilişkide duygulara ilişkin inançların rolü
The role of beliefs about emotions in the relationship between emotion regulation and depression
- Tez No: 931140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı; duygu düzenleme ve depresyon arasındaki ilişkide duygulara ilişkin inançların rolünü incelemektir. Araştırma, nicel olarak rastgele, kolay örneklem modeli ile yapılmış, 18-65 yaş arası 239 kadın ve 143 erkek olmak üzere toplam 382 gönüllü birey ile yapılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları 'Demografik Bilgi Formu', 'Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ)', 'Beck Depresyon Envanteri (BDÖ)', 'Duygulara İlişkin İnançlar Ölçeği (DİİÖ)'dir. Araştırma verileri online anket yöntemi ile toplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi anlayabilmek adına veriler SPSS-27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Betimleyici İstatistiksel sorular için frekans tablosu oluşturulmuştur. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için 2 gruplu değişkenlerde Bağımsız Örneklem T-Test, 3 ve daha fazla gruplu değişkenlerde Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Ölçeklerin birbirleri arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü tespit edebilmek için Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Analizler alfa=0,05 seviyesinde uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre duygu düzenleme ile depresyon arasındaki ilişkide duygulara ilişkin inançların moderatör rolünün olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to observe the importance of beliefs about emotions in the relationship between emotion regulation and depression. An online survey was used as the data collection method. A total of 382 voluntary participants aged 18-65, separated as 239 women and 143 men, filled out the online survey. This study was utilized quantitatively using a random convenience sampling method. The study used the Demographic Information Form, the Beliefs About Emotions Scale (BES), the Beck Depression Inventory (BDI), and the Emotion Regulation Questionnaire (ERQ) as data collection tools. The SPSS-27 tool was used to analyze the data to determine how the variables related. A frequency chart was supplied for questions about descriptive statistics. One-Way ANOVA was utilized for variables with three or more groups, and the Independent Samples T-Test was conducted for variables with two groups to investigate differences in group averages. Pearson correlation analysis was performed to ascertain the degree and direction of the relationship between the scales. The significance level of α=0.05 was used to illustrate the analyses. The results of the study demonstrate the association between emotion regulation and depression is moderated by attitudes about emotions.