Sitcom dizilerinin afiş tasarımları üzerinden komedi türünde kadın başrol temsilinin evrimi
Representation of the female lead in the comedy genre through sitcom poster designs
  1. Tez No: 931139
  2. Yazar: ZEYNEP UZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI EDA NOYAN CELAYİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez, 1950 – 2020 yılları arasında Amerika'da yayımlanmış ve en yüksek reytinglere sahip sitcom (durum komedileri) dizilerinde (I Love Lucy, The Andy Griffith Show, Laverne & Shirley, Cheers, Seinfeld, Big Bang Theory, Fleabag) yer alan kadın başrollerin temsilini afiş tasarımları aracılığıyla incelemeyi ve ne tür değişiklikler geçirdiklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ek olarak, 1993 yılında çıkan American sitcom The Nanny ve Türk uyarlaması Dadı üzerinden, Amerikan ve Türk kültürlerinde kadın başrol temsillerindeki dönüşümü ve bu temsillerin toplumsal cinsiyet normlarına uyarlanma biçimlerini afiş tasarımları üzerinden karşılaştırmalı olarak ele almayı hedeflemektedir. Bu tez, görsel analiz, göstergebilimsel çözümleme ve karşılaştırmalı kültürel inceleme yöntemlerini kullanarak, sitcom afiş tasarımlarındaki kadın başrol temsillerini incelemektedir. Grafik tasarım unsurları, kültürel bağlamlar ve toplumsal cinsiyet normları üzerinden yapılan analiz, kadın karakterlerin medyadaki temsillerine dair eleştirel bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the representation of female leads in the highest-rated sitcoms (I Love Lucy, The Andy Griffith Show, Laverne & Shirley, Cheers, Seinfeld, Big Bang Theory) broadcast in the United States between 1950 and 2010,and to analyze the changes through their poster designs. In addition, it aims to comparatively address the transformation in the representation of female leads in American and Turkish cultures and the ways in which these representations are adapted to gender norms through poster designs of 1993 American sitcom The Nanny and its Turkish adaptation Dadı. This thesis will be using using visual analysis, semiotic analysis, and comparative cultural analysis methods. The analysis, which is conducted through graphic design elements, cultural contexts, and gender norms, provides a critical perspective on the representation of female characters in the media.