Devlet hastanesi ve özel hastanelere başvuran sağlık turisti ile sağlık personeli arasındaki iletişim dili düzeyinin sağlık turizmine etkisi
The effect of the communication language level between health tourists applying to state and private hospitals and health personnel on health tourism
- Tez No: 931159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Turizm, Healthcare Management, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sağlık turizmi, bireyin mevcut sağlığını korumak veya hastalık durumunu iyileştirmek amacıyla ikamet edilen yerden farklı bir yere, planlanmış bir zamanda seyahat edilmesi olarak tanımlanmaktadır. Hizmet veren sağlık personeli ile hizmet alan hasta arasındaki iletişimin, tanı, tedavi ve iyileşme sürecinde önemli bir etken olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda, iletişimin olumlu olmasının hastanın hastane ve doktor ile güven bağı oluşturmasında önemli bir etkisi olduğu ifade edilmektedir. Sağlık turizminin temelinde iletişimin bulunduğu vurgulanmaktadır. Sağlık personeli ve sağlık turisti arasında iletişim probleminin yaşanabildiği gözlemlenmektedir. Bu problemin çoğu zaman dil sorunundan kaynaklandığı belirtilmektedir. Bununla birlikte, iletişim probleminin çözülmesi için hasta yakını ve tercüman desteği alınabilmektedir. Öte yandan, tercüme işlemini gerçekleştiren kişinin kendi yorumunu katmasının tedavi sürecini etkileyebileceği ve bunun riskli bir durum olduğu belirtilmektedir. Yapılan araştırmada, kamu hastanesi ve özel hastanelere başvuran sağlık turisti ile sağlık personelinin iletişim dili düzeyinin sağlık turizmine etkisi incelenmiştir. İncelenen konu hakkında veri toplama sürecinde iki ayrı anket kullanılmıştır. Bu iki anketten birinin kamu hastanesi ve özel hastanelere başvuran sağlık turistine, diğerinin ise özel hastane ve kamu hastanesinde çalışan sağlık personeline uygulandığı belirtilmektedir. Anketlere EK-1'de yer verilmiştir. Araştırmanın bulgularında, özel ve kamu hastanelerine başvuran sağlık turisti ile çalışan sağlık personeli arasındaki iletişimin, sağlık turizmi süreçlerinde önemli olduğu görülmüştür. Dil ve iletişim düzeyindeki sorunların, her iki hastane türünde de benzer oranlarda gözlemlendiği ve özellikle yabancı dil bariyerinin sağlık hizmetleri sunumunda önemli bir engel oluşturduğu saptanmıştır. Bu bağlamda, genel olarak tercüman desteğinin tercih edildiği görülmüş olmakla birlikte, bu yöntemle tedavi sürecinde çeşitli risklerin taşıdığı ve doğru iletişimin yerini tutamayacağı vurgulanmıştır. Araştırma sonuçları, sağlık personelinin iletişim becerilerinin sağlık turistlerinin memnuniyeti ve tedaviye olan güveni üzerinde doğrudan etkili olduğu göstermektedir. Sağlık turizminin sürdürülebilirliği ve kalitesinin artırılması adına, sağlık personeli için sağlık turizmi eğitimlerinin ve yabancı dil becerilerinin geliştirilmesine yönelik programların yaygınlaştırılmasının gerekli olduğu ifade edilmiştir. Bu doğrultuda, iletişimde yaşanan eksikliklerin giderilmesi, hem hastaların sağlık hizmetlerinden beklentilerini karşılamada hem de uluslararası sağlık turizmi rekabetinde önemli katkılar sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Health tourism is defined as traveling to a different location from one's place of residence for a planned period of time, with the aim of maintaining current health or improving a medical condition. Communication between healthcare personnel and patients is a critical factor in the diagnosis, treatment, and recovery process. At the same time, positive communication plays a significant role in the formation of a trust bond between the patient and the hospital or doctor. Communication lies at the core of health tourism. Communication problems may arise between healthcare personnel and health tourists. These issues are often caused by language barriers. To address these communication problems, patients' relatives and interpreters may be consulted. However, it is a risky practice as the interpreter's personal interpretation may influence the treatment process. The study examined the impact of the language proficiency level of communication between health tourists and healthcare personnel in public and private hospitals on health tourism. In the data collection process for the examined topic, two separate surveys were used. One of these surveys was administered to health tourists visiting public and private hospitals, while the other was applied to healthcare personnel working in private and public hospitals. The findings of this study revealed that communication between health tourists and healthcare personnel in both public and private hospitals is crucial in the health tourism process. Issues related to language and communication proficiency were observed at similar rates in both types of hospitals, with the foreign language barrier identified as a significant obstacle to the delivery of healthcare services. In this context, although interpreter support is generally preferred, it has been emphasized that this method carries various risks in the treatment process and cannot replace direct communication. The research findings indicate that healthcare personnel's communication skills have a direct impact on health tourists' satisfaction and trust in the treatment process. To enhance the sustainability and quality of health tourism, it is essential to expand programs aimed at improving healthcare personnel's health tourism training and foreign language skills. In this regard, addressing communication gaps will significantly contribute to meeting patients' expectations from healthcare services and to the international competitiveness of health tourism.