Batch adsorption studies on the removal of congo red from aqueous solutions using quaternized almond shell powder
Kuaternize badem kabuğu tozu kullanarak sulu çözeltilerden kongo kırmızısının giderilmesine ilişkin toplu adsorpsiyon çalışmaları
  1. Tez No: 931157
  2. Yazar: DİLAN KUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULAZİZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
(3-kloro-2-hidroksipropil) trimetilamonyum klorür (CHTAC) ile badem kabuğu tozu (ASP) reaksiyona sokularak etkili bir adsorban (kuaternize badem kabuğu tozu, QASP) sentezlenmiştir. FT-IR, SEM-EDX ve element analizi kullanılarak yapılan çalışmalar, kuaterner amonyum gruplarının işlem sonrasında ASP'ye başarıyla bağlandığını doğrulamıştır. QASP'nin atık su arıtımında uygulanabilirliğini değerlendirmek amacıyla, adsorpsiyon etkinliği Kongo Kırmızısı (CR) boyası kullanılarak araştırılmıştır. Başlangıç boyası derişiminin, adsorban dozajının, temas süresinin, başlangıç çözeltisi pH'ının ve tuz derişiminin adsorpsiyon kapasitesi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. QASP'nin CHTAC ile modifiye edilmesinin CR boyasını ortadan kaldırma kapasitesini büyük ölçüde artırdığı kaydedilmiştir. Adsorpsiyon denge verileri Freundlich ve Langmuir izoterm modelleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Langmuir izoterm modeli kullanılarak belirlenen maksimum adsorpsiyon kapasitesi 30,09 mg∙g-1 olarak bulunmuş ve deneysel sonuçların Langmuir denklemlerine iyi uyduğu görülmüştür. Adsorpsiyon kinetiğini incelemek için dört kinetik model -yalancı-birinci-derece, yalancı-ikinci-derece, Elovich ve parçacık içi difüzyon modelleri- kullanılmıştır. Deneysel sonuçlar ve yalancı-derece kinetik modelinin iyi bir uyum içinde olduğu bulunmuştur. Bu araştırmanın sonuçları, QASP'nin atık su anyonik boya giderimi için oldukça uygulanabilir bir adsorban seçeneği olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
By reacting (3-chloro-2-hydroxypropyl) trimethylammonium chloride (CHTAC) with almond shell powder (ASP), an efficient adsorbent (quaternized almond shell powder, QASP) was synthesized. Studies using FT-IR, SEM-EDX, and elemental analysis verified that the quaternary ammonium groups had successfully bound to ASP following the process. In order to assess QASP's applicability for wastewater treatment, its adsorption effectiveness was investigated using Congo Red (CR) dye. The effect of the initial dye concentration, adsorbent dosage, contact time, initial solution pH and salt concentration on the adsorption capacity was investigated. It has been noted that modification of QASP with CHTAC greatly enhances its capacity to eliminate CR dye. Adsorption equilibrium data were assessed using the Freundlich and Langmuir isotherm models. The maximum adsorption capacity determined using the Langmuir isotherm model was 30.09 mg∙g-1 and it was observed that the experimental results fit the Langmuir equations well. Four kinetic models—pseudo-first-order, pseudo-second-order, Elovich and intra-particle diffusion models were used to study adsorption kinetics. The experimental results and the pseudo-order kinetic model were found to be in good agreement. The results of this investigation suggest that QASP might be a highly viable adsorbent choice for wastewater anionic dye removal.