Okul bağlılığının yordayıcıları olarak sosyal destek kaygı duyarlılığı ve okul rehberlik hizmetleri
Social support, anxiety sensitivity and school counseling services as predictors of school engagement
- Tez No: 931187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin algılanan sosyal destek, okul rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri farkındalığı ve kaygı duyarlılığı ile öğrencilerin okula bağlılık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca ortaokul öğrencilerinin algılanan sosyal destek, okul rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri farkındalığı ve kaygı duyarlılığı seviyesinin okula bağlılığı yordama durumu araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'nin Orta Karadeniz bölgesinde bulunan Tokat ili merkezindeki dört ortaokuluna devam eden yedinci ve sekizinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubu 12-14 yaş aralığındaki (Ortyaş=13.09, ss=.69) 793 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Okula Bağlılık Ölçeği, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Çocuklar İçin Anksiyete Duyarlılık İndeksi, Okul Rehberlik Hizmetleri Farkındalık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Çalışmadan toplanılan veriler Pearson Momentler Çarpımı Korelâsyon Testi ve Çoklu Regresyon Analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda ortaokul öğrencilerinin algılanan sosyal destek düzeyi, okul rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri farkındalığı ve kaygı duyarlılığı ile okula bağlılık arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sosyal desteğin ve aile, arkadaş ve öğretmen sosyal destek boyutunun ortaokul öğrencilerinin okula bağlılığını anlamlı bir şekilde yordadığı ortaya çıkarılmıştır. Kaygı duyarlılığının fiziksel duyarlılık alt boyutunun ise ortaokul öğrencilerinin okula bağlılığını anlamlı bir şekilde yordamadığı belirlenmiştir. Okul rehberlik hizmetlerinin gerekliliğine ilişkin farkındalık boyutu ile kaygı duyarlılığının bilişsel duyarlılık boyutunun, ortaokul öğrencilerinin okula bağlılığının anlamlı birer yordayıcısı olduğu araştırmamız neticesinde ortaya çıkan bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between secondary school students' perceived social support, awareness of school guidance and counseling services, and anxiety sensitivity and their level of school engagement was examined. In addition, the predictive status of secondary school students' perceived social support, awareness of school guidance and counseling services, and anxiety sensitivity levels on school engagement was investigated. The study group of the research consisted of seventh and eighth grade students attending four middle schools in the center of Tokat province located in the Central Black Sea region of Turkey. The study group consisted of 793 students between the ages of 12-14 (Mage=13.09, SD=.69). School Engagement Scale, Perceived Social Support Scale, Anxiety Sensitivity Index for Children, School Guidance Services Awareness Scale and Personal Information Form were used as data collection tools. The data collected from the study were analyzed by Pearson Product Moment Correlation Test and Multiple Regression Analysis. As a result of the study, significant positive relationships were found between secondary school students' perceived level of social support, awareness of school guidance and counseling services, anxiety sensitivity and school engagement. It was revealed that social support and the social support dimension of family, friends and teachers significantly predicted middle school students' school engagement. It was determined that the physical sensitivity sub-dimension of anxiety sensitivity did not significantly predict middle school students' school engagement. Awareness of the necessity of school counseling services and the cognitive sensitivity dimension of anxiety sensitivity were found to be significant predictors of middle school students' school engagement.