Iğdır'da turistik ürün çeşitlendirilmesi ve pazarlaması
Touristik product diversification and marketing in Iğdır
  1. Tez No: 931186
  2. Yazar: DENİZ EGE
  3. Danışmanlar: DR. GÜLŞEN BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırmanın amacı, Iğdır ilinin mevcut turistik ürünlerini belirleyerek destekleyici turistik ürünlerini ve turizm problemlerini ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemi olan yarı yapılandırılmış görüşme tercih edilmiştir. Kartopu örnekleme yöntemi ile 15 kişi ile yüz yüze görüşmeler yapılmış ve katılımcıların izni ile ses kaydı yapılarak görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Görüşmeler içerik analizi ve SWOT analizi ile çözümlenmiştir. Iğdır‟da yaşayan katılımcıların görüşleri hangi turistik ürünün ön plana çıkartılması ve hangi turistik ürünlerin desteklenerek geliştirilmesi konusunda katkı sağlamasıyla önemli sonuçlar ortaya koyma ve sorunları gözler önüne serme açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the current touristic products of Iğdır Province and to reveal the supporting touristic products and tourism problems. For this purpose, semi-structured interview, which is a qualitative research method, was preferred. Face-to-face interviews were conducted with 15 people with the snowball sampling method and the interviews were recorded by recording with the permission of the participants. The interviews were analyzed by content analysis and SWOT analysis. The opinions of the participants living in Iğdır will be useful in terms of revealing important results and revealing the problems by contributing to the promotion of which touristic products and which touristic products are supported and developed.