Estetik parametreler ile anterior bölge dental implantların değerlendirilmesi
Evaluation of anterior region dental implants with aesthetic parameters
- Tez No: 931197
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALIM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dental implantlar, günümüzde diş eksikliklerini gidermek için uygulanan etkili tedavi yöntemlerindendir. Osseointegrasyonun sağlanmasıyla implantların klinik başarı oranı artmıştır. Ancak, estetik beklentilerin yükselmesi ve doğal diş görünümüne yakın sonuçlar elde edilmesi, implant çevresindeki yumuşak dokuların estetik açıdan değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, anterior bölgedeki tek diş implantlarının estetik başarısını ölçmek için geliştirilen Kompleks Estetik İndeksi (KEİ) önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. KEİ, sert dokunun yumuşak doku üzerindeki etkilerini de göz önünde bulundurur. Çalışmamızın amacı, anterior bölgelerde yerleştirilen dental implantların çevresindeki yumuşak ve sert dokuları, klinik, estetik ve radyografik açıdan değerlendirerek, implant destekli restorasyonların estetik hedeflere uygunluğunu incelemektir. KEİ kullanılarak estetik başarı kriterleri objektif biçimde tanımlanmış ve klinik uygulamalar için rehber olarak sunulmuştur. Yumuşak doku konturu, vertikal konum, papil yüksekliği gibi parametreler göz önünde bulundurularak tedavi öncesi ve sonrası komplikasyonların önlenmesine yönelik stratejiler geliştirilmiştir. Çalışmaya, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran ve kriterler uyan hastalar dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Dental implants are among the most effective treatment modalities for tooth loss. The clinical success rate of implants has significantly increased with the achievements in achieving osseointegration. However, the increasing aesthetic expectations and obtaining results close to the appearance of natural teeth necessitate the aesthetic evaluation of the soft tissues around the implant. In this context, the Complex Aesthetic Index (CAI), developed to measure the aesthetic success of single-tooth implants in the anterior region, has become an essential tool. The CAI also considers the impact of hard tissue on soft tissue. The aim of our study was to evaluate the soft and hard tissues around dental implants placed in anterior anterior regions from clinical, aesthetic and radiographic perspectives and to examine the compliance of implant-supported restorations with aesthetic objectives. Aesthetic success criteria were objectively defined using the CAI and presented as a clinical practice guide. Strategies were developed to prevent pre- and post-treatment complications by considering parameters such as soft tissue contour, vertical positioning, and papillary height. Patients who applied to Gazi University Faculty of Dentistry and met the criteria were included in the study.