Trakya Üniversitesi'nin bazı fakültelerinde son sınıf öğrencilerinin Ortoreksiya Nervoza eğilimi ve ilişkili faktörler
The Orthorexia Nervosa tendencies and related factors of final year students in some faculties of Trakya University
  1. Tez No: 931202
  2. Yazar: YUSUF ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP EKUKLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Public Health, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yeme davranış bozuklukları önemli bir sağlık sorunu olarak görülmekte olup birçok çevresel, sosyokültürel etkenle ilişkilendirilmiştir. Ortoreksiya nervoza doğru beslenme kaygısının kişinin günlük işlevselliğini etkileyecek kadar patolojik saplantı boyutlarında gözlemlenmesidir. Sağlık anksiyetesi ise“herhangi bir hastalığı olmamasına rağmen bireyin kendi bedenindeki değişiklikleri hastalık belirtileri olarak abartılı şekilde yorumlaması”olarak tarif edilmektedir. Gıda okuryazarlığı; ihtiyaçları karşılamak ve gıda alımını belirlemek için gıdaları planlamak, yönetmek, seçmek, hazırlamak ve yemek için gerekli olan birbiriyle ilişkili bilgi, beceri ve davranışlar bütünüdür. Çalışmamızda; Trakya Üniversitesi'nin bazı fakültelerinde öğrenim görmekte olan son sınıf öğrencilerinde ortoreksiya nervozaya yatkınlık ile ilişkili olabilecek sosyodemografik değişkenlerin saptanması, ortoreksiya nervozaya yatkınlık ile eğitim türü, sağlık anksiyetesi ve gıda okuryazarlığı arasında bir ilişki olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. Araştırma 2023-2024 Öğretim Yılı Bahar Döneminde, araştırmacılar tarafından literatürden yararlanılarak geliştirilen 18 soru, Ortoreksiya Nervoza Envanteri'ne (ONE) ait 24 soru, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği'ne ait 18 soru, Gıda Okuryazarlığı Kısa Form'a ait 12 soru olmak üzere toplam 72 sorudan oluşan anket formu uygulanması yoluyla gerçekleştirildi. Toplamda 467 öğrenciye oluşturulan bu anket formu uygulandı. Çalışmamızda öğrencilerin cinsiyeti, sağlık ve beslenme dersi olan fakültede eğitim görmesi, kronik hastalık tanısı olma durumu, alkol tüketim alışkanlığı ile ONE puanı arasında bir ilişki bulunmamıştır. Fiziksel aktivite yapanlarda, özel diyet uygulayanlarda, geliri giderinden az olanlarda, beden kitle indeksi yüksek olanlarda, sağlık anksiyete ölçeği puanı yüksek olanlarda, gıda okuryazarlığı kısa form puanı yüksek olanlarda, başka bir yeme bozukluğu tanısı olanlarda ONE puanı daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Eating disorders are recognized as a significant health issue and have been associated with various environmental and sociocultural factors. Orthorexia nervosa refers to an obsessive concern with correct nutrition to the extent that it interferes with a person's daily functioning. Health anxiety is defined as“the exaggerated interpretation of bodily changes as symptoms of illness, despite the absence of any actual disease.”Food literacy is a set of interrelated knowledge, skills, and behaviors necessary to plan, manage, select, prepare, and consume foods to meet one's needs and regulate food intake. In our study, we aimed to identify the sociodemographic variables that may be associated with susceptibility to orthorexia nervosa among senior students at certain faculties of Trakya University. We also aimed to explore whether there is a relationship between susceptibility to orthorexia nervosa and factors such as education type, health anxiety, and food literacy. The research was conducted in the Spring Term of the 2023-2024 Academic Year using a questionnaire consisting of 72 questions. This included 18 questions developed by the researchers based on literature, 24 questions from the Orthorexia Nervosa Inventory (ONI), 18 questions from the Health Anxiety Scale, and 12 questions from the Food Literacy Short Form. The questionnaire was administered to a total of 467 students. In our study, no relationship was found between the students' gender, enrollment in faculties offering health and nutrition courses, having a chronic disease diagnosis, alcohol consumption habits, and their ONI score. The ONI score was found to be higher in students who engaged in physical activity, followed a special diet, had a higher body mass index, reported greater health anxiety, had higher food literacy scores, and had another eating disorder diagnosis.