Sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik boyutu
Economic dimension of sustainable development
  1. Tez No: 931213
  2. Yazar: ARZU ABDULLAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA MUĞAN ERTUĞRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik boyutu, ekonomik büyümenin çevresel ve toplumsal dengeler gözetilerek sağlanması gerektiğini vurgular. Bu yaklaşım, doğal kaynakların tükenmeden ve çevresel tahribat yaratmadan verimli bir şekilde kullanılması üzerine odaklanır. Sürdürülebilir bir ekonomi, sadece üretim ve tüketimin artışıyla değil, aynı zamanda bu artışın çevreye olan etkilerinin minimize edilmesiyle değerlendirilir. Bu hedefe ulaşabilmek için yenilenebilir enerji kullanımı, atık yönetimi ve geri dönüşüm süreçleri gibi çevre dostu yöntemlerin benimsenmesi büyük önem taşır. Aynı zamanda, ekonomik büyüme sürecinde iş gücü yaratmak ve toplumsal refahı artırmak da kritik unsurlardır. Bu şekilde, gelecek nesillerin ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak dengeli ve sürdürülebilir bir ekonomik kalkınma sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The economic dimension of sustainable development emphasizes the need for economic growth to be achieved while maintaining environmental and social balance. This approach focuses on the efficient use of natural resources without depleting them or causing environmental harm. A sustainable economy is evaluated not only by the increase in production and consumption but also by minimizing the environmental impact of that growth. Achieving this requires adopting eco-friendly practices such as the use of renewable energy, waste management, and recycling processes. Additionally, creating jobs and enhancing social welfare are critical components of economic growth. In this way, balanced and sustainable economic development can be achieved, ensuring that the needs of future generations are also considered.