Uluslararası öğrencilerde dindarlık ve psikosoyal uyum: Türkiye'deki Yemenli öğrenciler örneği
Religiosity and psychosocial adjustment in international students: The case of Yemeni students in Turkey
- Tez No: 931214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİN ÖZIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Religion, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uluslararası öğrenciler, eğitim kurumlarının vazgeçilmez bir parçası olup toplumların ve ülkelerin gelecekteki gücünü temsil ederler. Farklı bir ülkeye eğitim amacıyla göç etmek, birey için çeşitli zorluklar barındırırken din ve dindarlık, bireyin yaşamı ve yeni durumlara karşı tutumlarında belirleyici bir rol oynar. Bu çalışma, yurt dışında eğitim gören uluslararası öğrenciler arasında dindarlık ve psikososyal uyum arasındaki ilişkiyi araştırmakta ve demografik faktörlerin bu değişkenler üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırmanın örneklemi, Türkiye'deki çeşitli üniversitelerde öğrenim gören 413 Yemenli uluslararası öğrenciden oluşmaktadır. Betimleyici korelasyonel yöntem kullanılarak, demografik bilgiler ile birlikte Dindarlık Ölçeği (The Centrality of Religionisty) ve Psikososyal Uyum Ölçeği içeren anket aracılığıyla veriler toplanmıştır. Verilerin toplanması ve doğruluğunun teyit edilmesinin ardından yapılan analizlerde, uluslararası öğrenciler arasında yüksek düzeyde bir dindarlık gözlemlenmiştir. Psikososyal uyum düzeyleri ise genel olarak orta ile yüksek arasında değişiklik göstermektedir. Araştırma, dindarlık ile psikososyal uyum arasında istatistiksel olarak anlamlı bir pozitif ilişki olduğunu doğrulamıştır. Sonuçlar, cinsiyetler arasında dindarlık boyutlarında belirgin ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur; erkeklerde dini bilgi ve pratik boyutları, kızlarda ise dini etki boyutu daha belirgin ilişkilere sahiptir. Yaş, medeni durum ve kalış süresi gibi demografik faktörlerin dindarlık düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Ancak, medeni durum ile psikososyal uyum arasında evli öğrenciler lehine istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, cinsiyet, yaş, kalış süresi, eğitim seviyesi ve ev sahibi ülkenin diline hakimiyet gibi faktörlerin psikososyal uyum üzerinde hafif ancak istatistiksel olarak anlamlı olmayan etkileri gözlemlenmiştir; bu etkiler, erkekler, daha büyük yaşlı öğrenciler, daha uzun süre kalan öğrenciler, lisansüstü öğrenciler ve Türkçeyi iyi bilen öğrenciler lehine değişmektedir. Bu bulgular doğrultusunda, uluslararası öğrencilerin dini kimliklerinin güçlendirilmesi ve bu amaçla uygun ortamların sağlanması önerilmektedir. Ayrıca, kültürel farkındalığın artırılması, akademik destek sağlanması ve uluslararası öğrencilerin Türkçe dil becerilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Dindarlığın uluslararası öğrencilerin psikososyal uyumu üzerindeki etkilerini daha derinlemesine anlamak amacıyla geniş kapsamlı araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
International students are an integral part of educational institutions and represent the future strength of societies and nations. Migrating to another country for educational purposes presents various challenges for individuals, while religion and religiosity play a decisive role in shaping their attitudes towards life and new situations. This study investigates the relationship between religiosity and psychosocial adjustment among international students studying abroad and examines the effects of demographic factors on these variables. The sample consists of 413 Yemeni international students enrolled in various universities in Turkey. Using a descriptive correlational method, data were collected through surveys containing demographic information, the Centrality of Religiosity Scale, and the Psychosocial Adjustment Scale. Following the verification and analysis of the data, a high level of religiosity was observed among international students. Psychosocial adjustment levels ranged from moderate to high. The study confirmed a statistically significant positive relationship between religiosity and psychosocial adjustment. Results showed distinct relationships between dimensions of religiosity and gender; male students exhibited higher levels in religious knowledge and practice, while female students were more pronounced in the moral dimension of religiosity. No significant effects were found for age, marital status, and duration of residence on levels of religiosity. However, a statistically significant positive relationship was found between marital status and psychosocial adjustment, favoring married students. Additionally, slight but statistically insignificant differences were observed in psychosocial adjustment concerning gender, favoring males; age, favoring older students; duration of residence, favoring those with longer stays; educational level, favoring postgraduate students; and proficiency in the host country's language, favoring students fluent in Turkish. The study recommends strengthening the religious identity of international students and providing supportive environments for this purpose, enhancing cultural awareness, providing academic support, and developing Turkish language skills among international students. Further extensive research is suggested to understand the impact of religiosity on the psychosocial adjustment of international students more comprehensively.