İnfertilite Polikliniğine başvuran çiftlerde geleneksel ve tamamlayıcı tıp kullanımının değerlendirilmesi: Anket çalışması
Assessment of traditional and complementary medicine use in couples applying to infertility polyclinic: Survey study
- Tez No: 931235
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK AYPAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Geleneksel ve tamamlayıcı tıp küresel düzeyde yaygınlaşmasına rağmen beklenen ölçüde araştırmalara konu olmamıştır. Bu çalışmada geleneksel tıp kullanımının yaygınlığını ve bunu etkileyen faktörleri araştırmayı amaçladık Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma 289 infertil çiftten elde edilen verilerle yapılan bir anket çalışması olarak yapıldı. Anket çalışmasında demografik özellikler, hastaların getat kullanım öyküleri ve getat ile ilgili fikirlerini içeren 16 soru soruldu. Data analizi için ki kare ve lojistik regresyon testleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 289 çiftten 51'inin (%17,65) infertilite tedavisi boyunca en az bir getat yöntemini kullandığı tespit edildi. Hayıt,soğan,çörek otu ve keçi boynuzu en sık kullanılan ürünler idi. Getat kullanımı infertilite süresi, getat ve konvansiyonel tedavilerin kombine edilebileceğini düşünme ve tıbbi tedavi almış olma ile anlamlı olarak ilişkili bulundu. Sonuç: İnfertil çiftlerde getat kullanımı yaygındır. Bu durum göz önüne alınarak getat konusunda daha geniş araştırmalar yapılmalı ve getat yöntemleri ile konvansiyonel tedavilerin kombine edilmesinin potansiyel faydaları tespit edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Although complementaty and alternative medicine (CAM) has become widespread globally, it has not been the subject of research to the expected extent.İn this study,we aimed to investigate the prevelance of complementaty and alternative medicine use and the factors affecting it. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted as a survey study with data obtained from 289 infertile couples. The survey study included 16 questions including demographic characteristics, patients' history of getat use and their opinions about getat. Chi-square and logistic regression tests were used for data analysis. Results: 51 out of 289 couples included in the study (17.65%) were found to be used at least one CAM method during their infertility treatment. Chasteberry,onion, black cumin and carob were the most commonly used herbal procucts. CAM use was significantly associated with infertility duration, thinking that traditional and conventional treatments could be combined and having received medical treatment. Conclusion: CAM use is common in infertile couples. Considering this situation, more extensive research should be conducted on CAM and the potential benefits of combining traditional methods with conventional treatments should be determined.