6-8.11 yaş arası çocuklarda anlatı özelliklerinin matematik performansına etkisi
The effect of narrative features on mathematical performance in children aged 6–8.11 years
- Tez No: 931234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ERDOĞAN ÜNLÜ, G. (2025). 6 – 8.11 Yaş Arası Çocuklarda Anlatı Özelliklerinin Matematik Performansına Etkisi. Yüksek Lisans Tezi, İstanbul Atlas Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Dil ve Konuşma Terapisi Anabilim Dalı, İstanbul. Bu çalışma, 6.0- 8.11 yaş arası çocukların anlatı becerileri ile matematik performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Anlatının, bireylerin dil gelişimini ve bilişsel süreçlerini yansıtan bir söylem türü olduğu ve eğitimde etkili bir araç olarak kullanılabildiği bilinmektedir. Matematiksel becerilerin gelişiminin, dil ve bilişsel süreçlerle yakından ilişkili olduğu vurgulanmaktadır. Bu bağlamda, araştırmanın temel amacı, anlatı becerilerinin matematik performansı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmaya, dil ve bilişsel gelişimin normal olduğunu belirlemek amacıyla“Türkçe Okul Çağı Dil Gelişim Testi”ve Wechsler Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği (WISC-R) uygulanan toplam 40 çocuk dahil edilmiştir. Anlatı becerilerinin değerlendirilmesinde,“Kurbağa, Neredesin?”(Frog, Where Are You?) aracı kullanılmıştır. Bu öykü aracılığıyla elde edilen anlatılar, makro yapısal parametreler açısından analiz edilmiştir. Aynı zamanda dilin mikro yapısal özelliklerinden olan ortalama sözce uzunluğu (OSU) ve tamamlanmış anlaşılır sözce sayısı (TASS) da analize dahil edilmiştir. Matematiksel performansın değerlendirilmesinde ise yaş düzeyine uygun standart olmayan problem çözme sorularından yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, anlatının makro yapısına ait özelliklerden öykünün amacını ifade etme, karşılaşılan engellere çözüm geliştirme, öykünün sonuç bölümünü anlatma ve ayrıntıları fark etme becerilerinin matematik performansı ile anlamlı bir ilişki gösterdiğini ortaya koymuştur. Araştırmadan elde edilen bir diğer bulgu, anlatı becerilerinde yapılan hataların matematiksel problem çözme süreçlerini olumsuz etkilediğidir. Sonuç olarak, dil ve matematik becerilerinin birbiriyle etkileşim halinde olduğu ve anlatı temelli yaklaşımların matematik performansını geliştirmede etkili bir araç olabileceği anlaşılmaktadır. Çalışmanın, eğitim programlarının planlanmasında dil ve matematik arasındaki ilişkiyi gözeten yeni yaklaşımlar geliştirilmesine katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
ERDOĞAN ÜNLÜ, G. (2025). The Effect of Narrative Features on Mathematical Performance in Children Aged 6–8.11 Years. Master's Thesis, Istanbul Atlas University, Graduate School, Department of Speech and Language Therapy, Istanbul. This study was conducted to examine the relationship between narrative skills and mathematical performance in children aged 6.0 to 8.11 years. It has been stated that narrative, as a type of discourse, reflects individuals' language development and cognitive processes and can be effectively used as a tool in education. The development of mathematical skills has been emphasized to be closely related to language and cognitive processes. In this context, the main aim of the research was determined as revealing the effects of narrative skills on mathematical performance. The study included a total of 40 children whose language and cognitive development were assessed as normal using the“Turkish School-Age Language Development Test”and the WISC-R. Narrative skills were evaluated using the“Frog, Where Are You?”test. Narratives obtained through this test were analyzed in terms of macrostructural parameters. Mathematical performance was assessed using non-standard problem-solving questions appropriate for the participants' age levels. The findings of the study revealed that narrative macrostructural features such as expressing the purpose of the story, developing solutions to encountered obstacles, describing the conclusion of the story, and noticing details showed a significant relationship with mathematical performance. It was determined that errors in narrative skills negatively affected mathematical problem-solving processes, while attention and cognitive flexibility played a decisive role in these processes. In conclusion, it was stated that language and mathematical skills are interconnected and that narrative-based approaches can serve as effective tools in enhancing mathematical performance. The study aims to contribute to the development of new approaches in educational program planning that consider the relationship between language and mathematics.