Belediyeden memnuniyet anket verisinin gtd ile analizi
Analysis of municipality satisfaction survey data using gee
- Tez No: 931239
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde; panel verilerin, vatandaşların belediye hizmetlerinden memnuniyet düzeyini etkileyen faktörlerin belirlenmesindeki önemi üzerinde durulmuştur. İl/ilçelerde yaşayan insanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi belediyelerin benimsemesi gereken öncelikli politikalar arasındadır. Buna bağlı olarak; belediye hizmetlerinin niteliğinin yüksek olması, niceliğinin yüksek olmasından daha önemlidir. Belediye hizmetlerinin önemi bu kadar bilinirken, vatandaşların belediye hizmetlerinden memnuniyetini arttırıcı faktörlerin belirlenerek geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Panel veriler gerek birim gerekse zaman boyutunu bir arada ele alabilmesi nedeniyle son yıllarda üzerinde en çok çalışılan hususların arasında gelmektedir. Bu özelliğinden dolayı panel veriler hem yatay kesit hem de zaman serisi verilerine göre daha fazla bilgi vermektedir. Bu çalışma, İstanbul'un herhangi bir ilçesinde yaşayan vatandaşlar arasından seçilen aynı örneklem grubuna belirli süre aralıklarında aynı anket çalışması uygulanarak elde edilen panel veriler ile yapılmıştır. Buna bağlı olarak, bu çalışmada öncelikle panel veri analizi kavramı üzerinde durulmuş, bu kavram hakkında literatür bilgisi verildikten sonra panel veriler üzerinde uygulanan genelleştirilmiş tahmin denklemleri (GTD) yöntemine yönelik ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Yapılan analizler sonucunda vatandaşların belediye hizmetlerinden memnuniyet düzeyinin ne ölçüde olduğu, hizmet kalitesini belirleyen faktörlerin neler olduğu ve bu faktörlerin hizmetlerden memnuniyeti arttırıcı/azaltıcı etkileri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; The importance of the panel data in determining the factors affecting the satisfaction level of citizens with municipal services was emphasized. Improving the living conditions of people living in provinces / districts is among the priority policies that municipalities should adopt. Consequently; High quality of municipal services is more important than high quantity. While the importance of municipal services is well known, factors that increase citizens' satisfaction with municipal services need to be determined and developed. Panel data is one of the most studied issues in recent years, since it can handle both unit and time dimensions together. Due to this feature, the panel data gives more information than both cross section and time series data. This study was conducted with the panel data obtained by applying the same survey study at certain time intervals to the same sample group selected among citizens living in any district of Istanbul.Accordingly, in this study, firstly, the concept of panel data analysis was emphasized, after the literature information about this concept was given, detailed information was given about the generalized estimation equations (GEE) method applied on the panel data. As a result of the analysis, the level of satisfaction of the citizens with the services of the Municipality, what are the factors that determine the service quality and the effects of these factors increasing / decreasing satisfaction from the services were obtained.