Geriatrik hastalarda beslenme durumu ve mikronutrientlerin hipertansiyon üzerine etkisi: Retrospektif bir çalışma
The effect of nutritional status and micronutrients on hypertension in geriatric patients: A retrospective study
- Tez No: 931238
- Danışmanlar: PROF. DR. ACLAN ÖZDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye'nin 65 yaş üstü nüfusu TÜİK verilerine göre 2007 yılında toplam nüfusa oranla %7,1'den 2022'de %9.9'a yükselmiştir. Toplam artış 15 yıl içerisinde 3.451.494 kişidir. [1] Bu rakam Birleşmiş Milletler'e üye 65 ülkenin nüfusundan daha fazladır. Toplam yaşlı nüfusumuz ise BM üyesi 95 ülkeyi geride bırakmaktadır. [2] Yaşlılık oranı arttıkça beslenmeye dayalı rahatsızlıklarda artış beklenmektedir.“TÜİK, İstatistiklerle Yaşlılar, 2021”verilerine göre belirttiğimiz yaş grubunda en sık ölüm sebebi %41,5 ile dolaşım sistemi hastalıkları, 2. Sırada %15,3'le iyi huylu ve kötü huylu tümörler gelmektedir. [3] Dolaşım sistemi hastalıkları içerisinde iskemik kalp hastalığından kaynaklanan kayıpların %45'i ve serebrovasküler hastalıklardan kaynaklanan kayıpların %51'ine hipertansiyon yol açmaktadır. [4] Mikronutrientler insanların fizyolojik fonksiyonlarının sağlanmasında önemli role sahiptir. Yapılan literatür incelemesinde Bizim çalışmamızda artan yaşlı nüfusu ile prevalansı artan hipertansiyon hastalarımızın Telsiz ASM de mutad ziyaretlerinde şikayetlerine yönelik gerçekleştirdiğimiz tetkiklerinden yola çıkarak tetkik listemizde yeralan mikronütrientler ile olan ilişkisini irdeleyeceğiz. Çalışmamızın amacı Geriatrik hastalardaki serum mikronütrient seviyesini belirlemek ve bu mikronütrientlerin seviyesi ile kontrol grubu arasındaki ilişkiyi tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
According to TURKSTAT data, the population of Turkey aged 65 andover increased from 7.1% of the total population in 2007 to 9.9% in 2022. The total increase in 15 years is 3,451,494 people [1]. This figure is higher than the population of 65 UN member countries [2]. Our total elderly population surpasses 95 UN member countries. [3] As the aging rate increases, an increase in nutrition-related diseases is expected. According to the“TURKSTAT, Elderly People with Statistics, 2021”data, the most common cause of death in this age group is circulatory system diseases with 41.5%, followed by benign and malignant tumors with 15.3% [4]. Hypertension causes 45% of losses due to ischemic heart disease and 51% of losses due to cerebrovascular diseases among circulatory system diseases [5]. Micronutrients play an important role in ensuring people's physiological functions. In our study, based on the tests we conducted for the complaints of our hypertensive patients, whose prevalence increases with the increasing elderly population, during their routine visits to Telsiz Primary Health Care Center, we will examine the relationship between these micronutrients and hypertension. The aim of our study is to determine the serum micronutrient levels in geriatric patients and to determine the relationship between the levels of these micronutrients and the control group.