Göğüs hastalıkları ve kardiyoloji servislerinde yatan hastalarda ilaç aşırı duyarlılık reaksiyonu sıklığının belirlenmesi
  1. Tez No: 931248
  2. Yazar: SİMGE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çakır, S. Göğüs hastalıkları ve kardiyoloji servislerinde yatan hastalarda ilaç aşırı duyarlılık reaksiyonu sıklığının belirlenmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2025. Bu çalışma göğüs hastalıkları ve kardiyoloji servislerinde yatan hastalarda ilaç aşırı duyarlılık reaksiyonu (İADR) sıklığı ve ilişkili etmenlerin belirlenmesi amaçlı yapılan tek merkezli kesitsel bir anket çalışmasıdır. Bilgiler Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi'nin Göğüs Hastalıkları ve Kardiyoloji servislerinde yatan 18 yaş ve üstü 1000 hastaya (406 kadın, 594 erkek) uygulanan anket ile elde edildi. Anket, hastaların sosyodemografik bilgileri, allerjik hastalıkları ve komorbiditelerinin varlığı ile ilaç reaksiyonu öykülerini içermekteydi. Reaksiyonlar cilt reaksiyonları (kaşıntı, döküntü, kızarıklık, ürtiker) ve sistemik reaksiyonlar (nefes darlığı, anjioödem, hipotansiyon, şok, koma) olarak gruplandırıldı. Toplam 78 hasta (%7,8) İADR tanımladı (41 sistemik, 69 cilt reaksiyonu). İADR en sık antibiyotiklerle (44 hasta,%56,4) görülürken onu ikinci sırada nonsteroid antiinflamatuar analjezik ve asetil salisilik asit (NSAİ/ASA) ilaçlar (15 hasta, %19,2) takip etti.
Özet (Çeviri)
This single center cross-sectional study aimed to assess the prevalence and associated risk factors of common hypersensitivity reactions to drugs (HRsD) in adult patients hospitalized in cardiology and pulmonology clinics. The data was collected by interviews in 1000 (406 women, 594 men) hospitalized patients with an age of 18 or older using a structured questionnaire. The questionnaire added knowledge on sociodemographic characteristics, allergic diseases, other comorbidities and HRsD. Reactions induced by drugs were classified as cutaneous (itching, skin rash, hives) and systemic (shortness of breath, angioedema, hipotension, shock, coma). Total 78 patients (%7,8) described any type of reaction (41 systemic, 69 cutaneous). Hypersensitivity reactions to antibiotics were the most common (44 patients,%56,4) followed by nonsteroid-antiinflammatory analgesics and asetil salisilic acid (NSAI/ASA) (15 patients, %19,2).