Ortadoğu güvenlik mimarisindeki dönüşümün Filistinli devlet-dışı aktörler üzerindeki etkileri (2011-2021)
The effects of the transformation in the Middle East security architecture on Palestinian non-state actors (2011-2021)
  1. Tez No: 931262
  2. Yazar: MEHMET BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT PİRİNÇÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Halihazırda büyük bir dönüşüm sürecinden geçmekte olan uluslararası sistemin yanında Ortadoğu bölgesi de bölgesel düzeyde köklü bir değişim ve dönüşüm yaşamaktadır. Bu dönüşümün temelleri her ne kadar 2003'te ABD'nin Irak'ı işgaline kadar geriye uzansa da esas kırılma noktasını 2011 yılında ortaya çıkan“Arap Baharı”kapsamındaki devrimler oluşturmuştur. Devletler düzeyinde olduğu kadar bölgedeki devlet-dışı aktörler üzerine de etkileri bulunan bu bölgesel dönüşüm sürecinin birtakım özelliklere sahip olduğu aşikârdır. Bu çalışma uluslararası sistemdeki dönüşümden bahsetmesinin yanında Ortadoğu'da bölgesel düzeyde 2011-2021 yılları arasında yaşanan dış ve güvenlik siyasetindeki dönüşümü odak noktası alarak bu dönüşümün Filistinli devlet-dışı aktörler olarak öne çıkan“El-Fetih”ve“Hamas”üzerindeki etkilerini tartışacaktır. Bu kapsamda öncelikle kavramsal olarak“devlet-dışı aktör”tanımlaması çerçevesinde dönüşen uluslararası sistemde devlet-dışı aktörler konumlandırıldıktan sonra Ortadoğu güvenlik mimarisinin tarihsel perspektifi çizilmeye çalışılacaktır. İsrail-Filistin çatışması temelinde El-Fetih ve Hamas aktörlerinin üzerinde durarak bu aktörlerin dönüşen bölgesel güvenlik mimarisinden nasıl etkilendikleri ve bu etkiye/etkilere karşı nasıl bir tepki (reaksiyon) verdikleri politikaları bağlamında açıklanmaya çalışılacaktır. Filistinli devlet-dışı aktörlerin Arap devrimleriyle bölgesel güvenlik mimarisi sürecinde başta İsrail olmak üzere diğer unsurlardan gelen tehditlere karşı hangi dış politika araçlarına yöneldiklerine cevap aramaya çalışılırken kavramsal ve kuramsal olarak çerçevesi çizilen“dış politika analizinde adaptasyon davranışı yaklaşımı”bağlamında aktörlerin eylem ve stratejileri analiz edilecektir. Birer devlet-dışı aktör olarak El-Fetih ve Hamas'ın benzer tehdit algılarına rağmen farklılaşan politika ve söylemlerinin sebepleri de araştırma kapsamında ele alınacaktır. Aktörlerin yöneldikleri stratejileri ve dış politika araçlarını etkileyen bağımsız değişkenler de saptanmaya çalışılacaktır. Keza Filistinli devlet-dışı aktörlerin 2011-2021 sürecinde dönüşen bölgesel güvenlik mimarisine tepkileri vaka analizleri ile de irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
In addition to the international system, which is currently undergoing a major transformation process, the Middle East region is also experiencing a radical change and transformation at the regional level. Although the foundations of this transformation date back to the US invasion of Iraq in 2003, the main breaking point was the revolutions within the scope of the“Arab Spring”that emerged in 2011. It is obvious that this regional transformation process, which has effects on non-state actors in the region as well as at the state level, has a number of characteristics. In addition to discussing the transformation in the international system, this study will focus on the transformation in foreign and security policy between 2011-2021 at the regional level in the Middle East and discuss the effects of this transformation on the Palestinian non-state actors“Fatah”and“Hamas”. In this context, firstly, after conceptually positioning the non-state actors in the transforming international system within the framework of the definition of“non-state actor”, the historical perspective of the Middle East security architecture will be tried to be drawn. By focusing on the Fatah and Hamas actors on the basis of the Israeli-Palestinian conflict, it will be tried to explain how these actors are affected by the transforming regional security architecture and how they react to this effect/effects in the context of their policies. The actions and strategies of the Palestinian non-state actors will be analysed in the context of the conceptual and theoretical framework of the“adaptive behaviour approach in foreign policy analysis”while trying to answer which foreign policy instruments the Palestinian non-state actors have turned to against the threats from other elements, especially Israel, in the process of regional security architecture with the Arab revolutions. The reasons for the different policies and discourses of Fatah and Hamas, as non-state actors, despite their similar threat perceptions, will also be discussed within the scope of the research. The independent variables affecting the actors' initiatives and foreign policy instruments will also be analysed. Likewise, the reactions of Palestinian non-state actors to the transformed regional security architecture in the 2011-2021 period will be analysed through case studies.