Total diz artroplastisinde spinopelvik dengenin kinematik analizi
Kinematic analysis of spinopelvic balance in total knee arthroplasty
- Tez No: 931265
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ AYKIN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışma, ileri evre diz osteoartriti nedeniyle robotik total diz artroplastisi (rTDA) uygulanan hastalarda rTDA 'sinin spinopelvik hareket parametreleri üzerindeki etkilerini dinamik ve statik olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu çalışmaya Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Temmuz 2022 ile Kasım 2023 yılları arasında primer diz osteoartriti nedeniyle aynı cerrahi ekip tarafından, tek taraflı robotik total diz artroplastisi yapılan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların ameliyat öncesi ve en az bir yıl takibi sonrasında yapılan yürüme analizi ile hem yürüme sırasında hem de oturma-kalkma sırasındaki pelvik ve lomber omurga hareketleri dinamik olarak incelenmiştir. Ayrıca lumbosakral yan grafiler kullanılarak spinopelvik parametrelerden sakral slope, pelvik tilt ve pelvik insidans statik ölçümlerle değerlendirilmiştir. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası fonksiyonel sonuçları WOMAC ve OKS anketleri ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya 28 hasta (23 kadın, 5 erkek) dahil edilmiş olup hastaların yaş ortalaması 69.9 ± 6.86, vücut kitle indeksi (VKI) ortalaması 29.5 kg/m2 ± 5.18, takip süresi ortalaması 13.8 ay olarak hesaplanmıştır. Kellgren-Lawrence sınıflandırmasına göre hastaların 13'ü (%46.42) evre 3, 15'i (%53.58) evre 4 olarak tespit edilmiştir. Ameliyat sonrası yapılan dinamik ölçümlerde hem yürüme hem de oturma-kalkma sırasında pelvik tilt değerlerinde anlamlı değişiklik tespit edilmiştir. Pelvik tiltteki değişiklikler oturma-kalkma sırasında hem hareket boyunca hem de anlık açısal ölçümlerde tespit edilmiştir. Dinamik ölçümlerde ayrıca her iki diz hareketlerinde de ameliyat sonrasına kıyasla belirgin iyileşmeler gözlenmiştir. Radyolojik ölçümlerde ise yalnızca ayakta çekilmiş olan grafilerde sakral slope değerlerinde ameliyat sonrasına göre anlamlı fark tespit edilmiştir. WOMAC ve OKS fonksiyonel skorları her ikisinde belirgin iyileşme sağlanmıştır. Sonuç: Bu çalışma, robotik total diz artroplastisinin (rTDA) spinopelvik parametreler üzerindeki etkilerini dinamik bir perspektifle inceleyen bir çalışmadır. Bu çalışma rTDA'nın yalnızca diz eklem fonksiyonlarını düzeltmekle kalmayıp, spinopelvik hare-ketlerin kompanzasyonunu da düzelterek postür dinamiklerini de iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca rTDA'nin cerrahi etkinliğini artırmak ve fonksiyonel iyileşmeyi desteklemek için ameliyat öncesinde pelvis ve omurganın dinamik olarak değerlendirilmesinin önemini de vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to evaluate the effects of robotic total knee arthroplasty (rTKA) on spinopelvic motion parameters dynamically and statically in patients with advanced-stage knee osteoarthritis who underwent rTKA. Methods: Patients who underwent unilateral robotic total knee arthroplasty for primary knee osteoarthritis by a same surgical team at Koç University Hospital between July 2022 and November 2023 were included in this study. Dynamic analyses of pelvic and lumbar spine movements were conducted during walking and sit-to-stand transitions, both preoperatively and at minimum one year follow-up, using gait analysis. Additionally, static measurements of spinopelvic parameters, including sacral slope, pelvic tilt, and pelvic incidence, were assessed using lateral lumbosacral radiographs. Functional outcomes of the patients were compared preoperatively and postoperatively using the WOMAC and OKS questionnaires. Results: A total of 28 patients (23 women, 5 men) were included in this study, with an average age of 69.9 ± 6.86 years, an average body mass index (BMI) of 29.5 kg/m² ± 5.18, and an average follow-up period of 13.8 months. According to the Kellgren-Lawrence classification, 13 patients (46.42%) were classified as stage 3 and 15 patients (53.58%) as stage 4. Postoperative dynamic measurements revealed significant changes in pelvic tilt values during both walking and sit-to-stand transitions. These changes in pelvic tilt were observed throughout the movement and in momentary angular measurements during sit-to-stand transitions. In the dynamic measurements, significant improvements in the movement of both knees compared to preoperative results were also observed. In the radiological measurements, a significant difference was found only in the sacral slope values in the standing radiographs compared to preoperative measurements. Both WOMAC and OKS functional scores showed marked improvements postoperatively. Conclusion: This study provides a dynamic perspective on the effects of robotic total knee arthroplasty (rTKA) on spinopelvic parameters. It demonstrates that rTKA not only restores knee joint function but also has the potential to improve postural dynamics by correcting compensatory spinopelvic movements. Furthermore, the findings emphasize the importance of preoperative dynamic evaluation of the pelvis and spine to enhance surgical efficacy and support functional recovery.