Doğu Karadeniz Bölgesinde demir eksikliği anemisinin demografik ve etyolojik nedenlere göre sınıflandırılması ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesi
Classification of iron deficiency anemia according to demographic and etiological causes and evaluation of response to treatment in the Eastern Black Sea Region
  1. Tez No: 931279
  2. Yazar: UĞUR AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Rize, Trabzon ve Artvin çevresinde demir eksikliği anemisi tanısıyla RTE Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji polikliniğine başvuran ve demir tedavisi verilen hastaların demografik ve etyolojik nedenlere göre sınıflandırılması; ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda 01.01.2009 – 31.05.2012 tarihleri arasında Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji polikliniğine anemi semptomları ile başvurmuş, yapılan muayene ve tetkikler sonucu demir eksikliği anemisi tanısı konulan 495'i kadın, 105'i erkek 600 hasta değerlendirmeye alındı. Hastalar retrospektif olarak demografik özellikleri ve DEA oluşturan etyolojik faktörler açısından irdelendi. Çalışmaya alınan tüm hastalarda demir eksikliği açısından rutin istenen hemogram, demir, demir bağlama, ferritin değerlerine bakıldı. Hastalarımıza 100mg Fe++ başlanarak bir aylık tedavi sonrasındaki hematolojik parametreler karşılaştırıldı. Bulgular: Demir eksikliği anemisi ile polikliniğimize başvuran hastaların %17.5'i erkek, %82.5'i kadındır. Hastalarımızın %62.2 oranla en büyük bölümü Rize Merkez ilçede ikamet etmektedir. Olguların %52.7'sinde halsizlik, %13.7'sinde çabuk yorulma, %11.3'ünde üşüme, %9.0'unda çarpıntı, %11.7'sinde nefes darlığı, %6.5'inde baş ağrısı, %3.8'inde çok uyuma ve %2.5'inde unutkanlık şikayetleri görülmektedir. Hastalarımızın başvuru sırasındaki ortalama hb değeri 9.93 iken tedavi sonrasında 11.42'ye, başvuru sırasındaki ortalama MCV değeri 71.42'den tedavi sonrasında 75.89'a, ortalama MCH değeri 22.43'den 24.54'e, ortalama ferritin değeri 5.27'den 9.69'a yükselmiştir. Sonuç: Tüm dünyada demir eksikliği anemisinin en sık etyolojik nedenleri erkeklerde gastrointestinal sistemden demir kaybının artması ve yetersiz beslenme; kadınlarda ise genital sistemden demir kaybının artması sonrasında gastrointestinal sistemden demir kaybı ve yetersiz beslenme olarak tespit edilmiştir. Demir eksikliğinin ve buna bağlı gelişen aneminin tedavisinde oral 100mg Fe++ içeren preparatlarla uygun şekilde tedavinin yeterli olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the patients with iron deficiency anemia who admitted to RTE University Education and Research Hospital from Rize, Trabzon, Artvin cities according to ethiologic reasons, demographic properties and response to therapy. Materials and Methods: In our study, 495 female 105 male patients admitted RTE University Education and Research Hospital between 01.01.2009 – 05.31.2012 because of symptoms of anemia. Patients were evaluated according to demographic properties ethiologic factors retrospectively. All patient's iron, iron binding, ferritin, values were obtained. 100 mg Fe++ was prescibed and hematological parameters re-evaluated 1 mounth after therapy. Results: Patients who suffer from iron deficiency anemia 17.5% were male, 82.5% were female. 62.2% of the patients live in the central district of Rize. Symptoms related to anemia were as fatigue 52.7%, reduced exercise capacity 13.7%, chills 11.3%, palpitations 9.0%, dyspnea 11.7%, headache 6.5%, need to sleep 3.8%, forgetfulness 2.5%. Hemoglobin, MCV, MCH, ferritin values on admission were 9.93 gr/dl, 71.42 fl, 22.43 pg, 5.27 ng/ml respectively. After therapy these values changed as 11.42 gr/dl, 75.89 fl, 24.54 pg, 9.69 ng/ml respectively. Conclusion: Iron deficiency is one of the major reason of anemia in all over the world. Ethiologic factors of iron deficiency anemia in male patients were increased loss of iron from the gastrointestinal tract and low dietary intake. In female patients these factors were as follows; loss of iron from the reproductive system and gastrointestinal system and low dietary intake. Oral 100 mg Fe++ is effective in the therapy of iron deficiency anemia.