Çalışanların duygusal sermayelerinin örgütsel motivasyon üzerine etkisi
The effect of employees' emotional capital on organizational motivation
  1. Tez No: 931280
  2. Yazar: YURDAGÜL HAZAL HAYIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ALPER TUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çalışanların duygusal sermaye düzeylerinin örgütsel motivasyon üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma, İstanbul'da ikamet eden Koç Topluluğu çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında yer alan katılımcılar, basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Veri toplama sürecinde yüz yüze görüşmeler ve çevrim içi anket tekniklerinden yararlanılmıştır. Anketler toplamda 202 banka çalışanına ulaştırılmış olup, analiz için uygun bulunan 202 yanıt üzerinde çalışma yürütülmüştür. Araştırmada, Newman ve çalışma arkadaşlarının 2015 yılında geliştirdiği ve Tutcu'nun 2018 yılında Türkçeye uyarladığı duygusal sermaye ölçeği ile Keser'in (2006) geliştirdiği örgütsel motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, model ve hipotezleri test etmek amacıyla tek faktörlü varyans analizi, T testi ve Pearson korelasyon analizi yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, duygusal sermaye alt boyutlarından uyumluluk ve öz yönetimin, örgütsel motivasyon üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda çalışanların örgütsel motivasyon düzeyleri medeni durum değişkenine göre anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra, çalışanların cinsiyet, yaş grubu, pozisyon, eğitim durumu, kurumdaki çalışma süreleri ve aile gelir düzeyleri gibi demografik değişkenler ile araştırma değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, araştırmanın bazı sınırlılıklarının bulunduğu belirtilmiş ve gelecekte benzer konularda yapılacak çalışmalara yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the effects of employees' emotional capital levels on organizational motivation. The study was conducted with the participation of employees from Koç Group residing in Istanbul. Participants were selected using simple random sampling. In the data collection process, face-to-face interviews and online surveys were utilized. A total of 202 bank employees were reached through the surveys, and the analysis was conducted based on 202 valid responses. In the study, the emotional capital scale developed by Newman and his colleagues in 2015 and adapted into Turkish by Tutcu in 2018, as well as the organizational motivation scale developed by Keser in 2006, were used. The obtained data were analyzed using one-way analysis of variance, t-test, and Pearson correlation analysis methods to test the model and hypotheses. The analysis results showed that the subdimensions of emotional capital, namely adaptability and self-management, had a significant effect on organizational motivation. Additionally, a significant difference in organizational motivation levels was found based on marital status. Furthermore, no significant differences were found between demographic variables such as gender, age group, position, education level, years of service in the organization, and family income level, and the research variables. Finally, the study discusses its limitations and provides various recommendations for future research on similar topics.