İçtimaî tefsirlerde Emsâlü'l-Kur'ân yorumu
The interpretation of Amthāl Al-Qur'ān in social tafsirs
- Tez No: 944087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TEMİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET İçtimaî tefsir ekolü mensupları, Kur'ân-ı Kerîm'i yeni bir anlayışla ele alarak, çağın toplumsal sorunlarını nasların ışığında çözümlemeyi amaçlamışlardır. Bu ekol, insanlara hidayet rehberi olarak gönderilen Kur'ân-ı Kerîm'i tefsir ederken sade ve akıcı bir dil kullanmaya özen göstermiştir. Tefsirde öncelikli olarak ele aldıkları konu insan ve onun hidayetidir. Ekolün temel hedefi, Kur'ân'ın mesajını ön plana çıkararak insanların karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmek ve onlara rehberlik etmektir. İçtimaî tefsir ekolü, Kur'ân âyetlerinin insanlara yol göstermedeki önemini vurgularken, emsâlü'l-Kur'ân'a yaklaşımıyla da dikkat çekmektedir. Kur'ân mucizesinin ve edebî üslubunun belâgatle olan ilişkisi göz önünde bulundurulduğunda, onun mana derinliği ve ifade gücüyle, Arapların sözlü edebiyatında ve edebî müsabakalarında kullanılan belâgat tekniklerini üstün bir şekilde ortaya koyduğu görülmektedir. Belâgatte önemli bir yere sahip olan temsilî anlatım ise, bir anlamı muhataba daha etkili bir şekilde aktarmak amacıyla verilen örneklerle desteklenir ve böylece konunun daha doğru anlaşılması sağlanır. Dolayısıyla Kur'ân'daki temsilî anlatımın, insanlara hidayet yolunu göstermek açısından büyük bir öneme sahip olduğu söylenebilir. Bu nedenle, söz konusu ekolün temsilî anlatım içeren âyetleri tefsir ederken ortaya koyduğu yorumların, insanlara hidayet yolunu açıklamada önemli katkılar sunduğu düşünülmektedir. İçtimaî tefsir müelliflerinin aklî yaklaşımlarıyla emsâlü'l-Kur'ân'a getirdikleri yorumların, diğer tefsirlerdeki yorumlardan farklılık arz ettiği görülmektedir. Bu bağlamda, söz konusu ekolün hidayet vurgusunun emsâlü'l-Kur'ân'da daha belirgin bir şekilde ortaya çıktığı ve böylece Kur'ân'daki hidayet mesajının doğrudan topluma iletilmesinin sağlandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INTERPRETATİON Of AMTHĀL Al-QUR'ĀN İN SOCİAL TAFSİRS Representatives of the school of social exegesis sought to tackle the social problems of the contemporary era in the light of the Qur'an while approaching the Qur'ân from a new perspective. This school gave great attention to use a simple and fluent language while exegeting the Qur'an, which was sent to mankind as a guidance. Their primary focus in their exegesis is man and his guidance. The main goal of the Ecole is to provide solutions to the problems people encounter with and to guide them by highlighting the message of the Qur'an. While emphasizing the importance of the Qur'anic verses in guiding people, the school also draws attention with its unique approach to Qur'anic Parables. Regarding the relationship between the miracle of the Qur'ān and its literary style with rhetoric, one can see that the Qur'an, with its depth of meaning and power of expression, has presented the rhetorical techniques used in the oral literature and literary competitions of the Arabs in a superior way. Representational narration, which has an essential place in rhetoric, is supported by examples given to convey the meaning of a subject more effectively to the interlocutor, thus ensuring a more accurate understanding of the subject. It can thus be said that representational narration in the Qur'an is of great importance in terms of leading people to the path of guidance. Hence, it is believed that the comments of this school while exegeting the verses containing representational narration have a great role in explaining the path of guidance to the people. It is seen that the interpretations provided by the writers of social exegesis based on their rational approach to the Qur'an differ from other schools of tafsir. In this regard, it can be said that the school's emphasis on guidance is more evident in the Qur'anic Parables and thus the message of guidance in the Qur'an is conveyed directly to the society.