İmalat verimini artırmaya yönelik insan odaklı aydınlatma sistemi tasarımı ve prototip üretimi
Integrated luminaire design and prototyping for interior lighting applications
- Tez No: 931290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, insan odaklı aydınlatma uygulamaları için bir otomasyon sisteminin tasarımı ve geliştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Işığın insan üzerinde güçlü bir etkisi olduğu ve dolayısıyla etkin bir aydınlatma ile çalışma performansı ve verimliliğin artırılabileceği bir gerçektir. Özellikle insan gücüne dayalı üretim sistemlerinde, doğru aydınlatma koşullarının sağlanmasının, verimlilik ve üretim etkinliğini artırma çalışmalarına önemli katkılar sunacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda, çalışma, endüstriyel tesislerde üretim verimliliğini artırmak amacıyla aydınlatma kontrolünün etkin bir şekilde yapılmasını hedeflemektedir. Kontrol parametrelerinin doğru şekilde belirlenebilmesi için öncelikle üretim sürecine ait verilerin toplanması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla, tesisin çalışma koşullarına uygun olarak nem, sıcaklık ve gürültü sensörlerinden veri toplayan ve üretim süreçlerindeki işlem sürelerini izleyen PLC tabanlı bir otomasyon altyapısı geliştirilmiştir. Toplanan veriler SQL veri tabanında depolanarak analiz için hazırlanmış ve veri kümeleri oluşturulmuştur. Her bir üretim süreci için işlem süresi gibi kritik parametreleri içeren bu veri kümeleri, önişleme aşamasında aykırı değerlerden arındırılarak nihai veri setine dönüştürülmüştür. Elde edilen verilerden hesaplanan performans indisi, her üretim aşamasında işlem süresi dikkate alınarak performans analizine olanak tanımış ve doğru aydınlatma koşullarının sağlanmasının çalışan performansı ve üretim verimliliğine pozitif yönde bir katkı sunduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, insan gücüne dayalı endüstriyel tesislerde, aydınlatma koşullarının insan odaklı bir yaklaşımla iyileştirilmesinin üretkenliği desteklediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the design and development of an automation system for human-centered lighting applications have been conducted. It is a well-established fact that light has a significant impact on people, and thus, effective lighting can enhance both work performance and efficiency. Especially in labor-intensive production systems, optimal lighting conditions are expected to contribute meaningfully to efforts aimed at improving productivity and operational efficiency. Within this framework, the study aims to implement effective lighting control to enhance production efficiency in industrial facilities. To accurately determine the control parameters, it is essential to first collect and evaluate data related to the production process. Accordingly, a PLC-based automation infrastructure was developed to accommodate the facility's working conditions, gathering data from humidity, temperature, and noise sensors while monitoring process durations within the production cycle. The collected data was stored in an SQL database for analysis, forming datasets that contain critical parameters such as processing time for each production stage. During preprocessing, outliers were removed to create the final dataset. The performance index calculated from this data enabled performance analysis based on process durations for each production stage, showing that ensuring optimal lighting conditions positively affects both worker performance and production efficiency. These findings suggest that enhancing lighting conditions with a human-centered approach in labor-intensive industrial facilities supports productivity.