İşçinin ahlak ve iyiniyete uymayan davranışları nedeniyle işverenin fesih hakkı: Yargı kararları çerçevesinde bir inceleme
The employer's right to terminate employment due to the employee's conduct contrary to ethics and good faith: A review of judicial decisions
  1. Tez No: 1003207
  2. Yazar: NUSRET YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KILKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
İş hukuku açısından 'Ahlak' ve 'İyiniyet' kavramı çalışmanın temelleri arasındadır. 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25. Maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen ve işverene tanınan ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırılık gerekçesiyle iş sözleşmesini haklı nedenle derhal fesih hakkını, yargı kararları çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. İşçi-işveren ilişkisinin temelini oluşturan güven ve sadakat borcunun ihlali durumlarında işverenin fesih yetkisinin sınırları ve uygulama esasları temel araştırma konusunu teşkil etmektedir. Tez, iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışma hayatının kavramlarından, ikinci ve esas bölümde ise, İş Kanunu m. 25/II'de işverenin haklı nedenle derhal fesih hakkını kullanma hallerinden bahsedilmiştir. Yargıtay kararları ışığında ayrı ayrı tahlil edilmiştir. Çalışma yöntemi olarak içerik analizleri, konuyla ilişkin Yargıtay'ın güncel kararları sınıflandırarak incelenmiş ve konu içerisinde bu kararlar gösterilmiştir. Sonuç olarak elde edilen bulgular, yargının objektif iyiniyet ve dürüstlük kurallarını esas aldığını, her somut olayı kendi özellikleri çerçevesinde değerlendirdiğini göstermektedir. Yargı kararlarının, işverenin fesih hakkını kullanma sınırlarını belirlemede önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Bu kararlar doğrultusunda, işçi ve işveren arasındaki dengeyi koruyan, hukuki belirliliğin sağlanmasına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concepts of“Morality”and“Good Faith”are among the foundations of this study from the perspective of labor law. This study aims to examine the right to immediately terminate an employment contract for just cause due to a violation of the rules of ethics and good faith granted to employers under the second paragraph of Article 25 of Labor Law No. 4857, within the framework of judicial decisions. The main research topic is the limits and application principles of the employer's termination authority in cases of breach of the duty of trust and loyalty that form the basis of the employee-employer relationship. The thesis consists of two main sections. The first section addresses the concepts of working life, and the second and main section discusses the situations in which the employer exercises the right to immediately terminate for just cause under Article 25/II of the Labor Law. These are analyzed separately in light of the decisions of the Court of Cassation. Content analysis, as a method of study, classifies and examines current decisions of the Court of Cassation on the subject, and these decisions are presented within the context. The findings demonstrate that the judiciary is based on objective principles of good faith and honesty, evaluating each concrete case within the context of its own merits. Court decisions appear to play a significant role in determining the limits within which employers can exercise their right to terminate. These decisions aim to contribute to the establishment of legal certainty that maintains the balance between employers and employees.