Al/p-Si metal-yarıiletken (MS) yapıların hazırlanması ve dielektrik özelliklerinin frekansa bağlı incelenmesi
Preparation of Al/p-Si metal-semiconductor (MS) structures and frequency-dependent investigation of dielectric properties
  1. Tez No: 931314
  2. Yazar: ALİ KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHADDİN ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci ve ikinci bölümde literatür incelemesi, tezin motivasyonu ve katkısı hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde MS kontaklar ile MIS kontaklar oluşumu genel bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Al/p-Si MS yapıları hazırlanarak onların oda sıcaklığında dielektrik sabiti (ε'), dielektrik kayıp (ε“), dielektrik kayıp açısı (tanδ), ac elektrik iletkenlik (σac), reel ve imajiner elektrik modülü (Μ' and Μ”) gibi dielektrik özelliklerinin 5kHz-1MHz frekans aralığı ve oda sıcaklığında deneysel kapasitans-voltaj (C-V) ve iletkenlik-voltaj (G/ω-V) ölçümleri kullanılarak araştırıldı. Deneysel sonuçlar hem elektrik hem de dielektrik parametrelerin güçlü bir şekilde frekansa olduğunu göstermektedir. ε' ve ε'' artan frekansla azalır. Aynı zamanda, ac elektriksel iletkenlik (σac) artan frekans artmaktadır. 1/C²-V grafiği kullanılarak; V0 potansiyeli, engel yüksekliği ΦB, verici atomların yoğunluğu ND, tüketim tabakası genişliği WD ve Em değeri hesaplandı. Sonuç bölümünde tezin önemi ve sonuçları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first and second chapters provide information about the literature review, motivation and contribution of the thesis. In the third chapter, general information about the formation of MS contacts and MIS contacts is given. In the fourth chapter, Al/p-Si MS structures are prepared and their dielectric properties such as dielectric constant (ε'), dielectric loss (ε''), dielectric loss angle (tanδ), ac electrical conductivity (σac), real and imaginary electrical modulus (Μ' and Μ'') are investigated using experimental capacitance-voltage (C-V) and conductivity-voltage (G/ω-V) measurements in the frequency range of 5kHz-1MHz and at room temperature. Experimental results show that both electrical and dielectric parameters strongly depend on frequency. ε' and ε'' decrease with increasing frequency. At the same time, the electrical conductivity ac (σac) increases with increasing frequency. Using the 1/C²-V plot; potential V0, barrier height ΦB, density of donor atoms ND, depletion layer width WD and Em were calculated. In the conclusion section, the importance and results of the thesis are presented.