İç hastalıkları servisine akut böbrek hasarı tanısıyla yatırılan hastaların hastanede yatış süresi boyunca sistemik inflamasyon düzeyleri ile renal replasman tedavi ihtiyacı, böbrek ve hasta sağkalımları arasındaki ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship among systemic inflammation levels, the need for renal replacement therapy, and renal and patient survival during hospitalization in patients admitted to the internal medicine ward with a diagnosis of acute kidney injury
- Tez No: 931313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BAKIRDÖĞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Akut böbrek hasarı (ABH), sık rastlanan, özellikle İç Hastalıkları servisinde yatan hastalarda yaygın olarak görülen ve hastanın prognozu üzerinde önemli bir etkiye sahip olan bir hastalıktır. Literatürde sistemik inflamasyon belirteçlerinin ABH prognozu üzerindeki etkisinin araştırıldığı yeterli sayıda çalışma mevcut değildir. Bu çalışmada sistemik inflamasyon belirteçlerinin ABH prognozu üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladık. Materyal-Metod: Çalışmamızda, 01 Ocak 2020 - 31 Aralık 2023 tarihleri arasındaki yaklaşık 4 yıllık süreçte Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları servisinde ABH tanısıyla yatırılan 18-80 yaş arası her iki cinsiyette 336 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların serum CRP, albümin, nötrofil/lenfosit oranı, trombosit/lenfosit oranı, CRP/albümin oranı, sistemik immün inflamasyon indeksi (SII) ve lenfosit/CRP oranı olmak üzere toplam 7 sistemik inflamasyon belirteci düzeylerinin hasta sağkalımı, renal replasman tedavisi gereksinimi ve ABH evreleriyle olan ilişkileri araştırıldı. Hasta verileri SPSS 27.0 programı kullanılarak analiz edildi. Tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare, T Testi, One-Way ANOVA testleri ile yapıldı. Sağkalım analizi Kaplan-Meier yöntemiyle değerlendirildi. Sağkalımı etkileyen faktörler Cox regresyon analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute kidney injury (AKI) is a frequently encountered condition, particularly among patients hospitalized in internal medicine wards, and it has a significant impact on patient prognosis. In the literature, there is an insufficient number of studies investigating the effects of systemic inflammation markers on AKI prognosis. Therefore, in this study, we aimed to examine the impact of systemic inflammation markers on AKI prognosis. Materials and Methods: In our study, data from 336 patients of both genders, aged 18 to 80 years, who were hospitalized with a diagnosis of AKI in the Internal Medicine Department of Çanakkale Onsekiz Mart University Hospital between January 1, 2020, and December 31, 2023 (a period of approximately four years), were retrospectively analyzed. The relationships between seven systemic inflammation markers—serum C-reactive protein (CRP), albumin, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR), CRP/albumin ratio, systemic immune-inflammation index (SII), and lymphocyte/CRP ratio—and patient survival, the need for renal replacement therapy, and AKI stages were investigated. Patient data were analyzed using SPSS 27.0 software. Descriptive statistics were conducted using the Chi-Square test, T-test, and One-Way ANOVA. Survival analysis was evaluated using the Kaplan-Meier method, while factors affecting survival were examined using Cox regression analysis. A p-value of