Dahilde işleme rejiminin işleyişinden kaynaklanan idari para cezaları
Administrative fines arising from the operation of the inward processing regime
  1. Tez No: 931331
  2. Yazar: SULTAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tezin amacı, Türk vergi ceza hukukunun vergi kabahatleri ve suçlarına ilişkin hükümlerini dahilde işleme rejimi ilkesi çerçevesinde ele alınmasıdır. 1996 yılından itibaren Türkiye'de uygulamaya konulan Dahilde İşleme Rejimi (DİR); ihracat faaliyeti gösteren işletmelere, ihracatını yapacakları malın üretiminde kullanacakları hammadde ve ara malların vergilerden muaf tutularak dünya piyasa fiyatlarından ithalatını yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Dahilde İşleme Rejimi (DİR), imalat sektöründeki işletmelerin uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmak, pazarlarını genişletmek ve ürün çeşitliliğini artırmak için dünya piyasa fiyatlarından hammadde temin etmelerine olanak sağlayan ekonomik etkili bir gümrük rejimidir. Bu çalışma, DİR uygulamalarının Türkiye'deki etkinliğini, Türkiye dış ticaretindeki yerini, DİR uygulamalarının avantajlarını, dezavantajlarını ve eleştirilen yönlerinin incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis examine the rules of Turkish tax criminal law concerning tax misdemeanors and tax crimes within the scope of the inward processing regime. Inward Processing Regime (IPR), which has been implemented in Turkey since 1996; It enables firms operating in export activities to import raw materials and intermediate goods to be used in the production of the goods to be exported at world market prices by exempting them from taxes. The Internal Processing Regime (IPR) is an economically efficient customs clearance system that allows enterprises in the manufacturing sector to procure raw materials from world market prices in order to increase competitive power, expand their markets and increase product diversity in international markets. This study is designed to examine the advantages, disadvantages and criticized aspects of IPR procedures impact in Turkey and IPR's place in Turkey's foreign trade activities.