Alveolar recruitment manevrasının intraoperatif hemodinami üzerine etkisi
The effect of alveolar recruitment manoeuvre on intraoperative haemodynamics
- Tez No: 931332
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAĞIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Laparoskopik histerektomi sırasında oluşturulan pnömoperitoneum ve Trendelenburg pozisyonu, intraabdominal ve intratorasik basıncı artırarak akciğer kompliyansını düşürür ve atelektazi riskini arttırır. Çalışmamızda; laparoskopik histerektomi hastalarında recruitment manevrası'nın (RM) hemodinami, akciğer kompliyansı ve oksijenizasyon üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Etik kurul onayı alınarak elektif laparoskopik histerektomi planlanan ASA I-II, 70 hasta çalışmaya alındı. Hastalara standart anestezi monitörizasyonuna ek olarak radial arter kanülasyonu yapılarak arteriyel dalga formu analizi ile kardiyak output (CO) monitörizasyonu uygulandı. Rutin genel anestezi indüksiyonu ve entübasyon sonrasında hastalar RM uygulanan (Grup I) ve uygulanmayan (Grup II) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Grup I'deki hastalara intraoperatif dönemde iki kez çok kademeli RM uygulandı. Hastaların operasyon süresince hemodinamik parametreleri, kan gazları ve kompliyansları kaydedildi. Cerrahi, anestezi ve postoperatif bakım ünitesinde (PABÜ) kalma süreleri kaydedilen hastalar, postoperatif 1. ve 3. gün pulmoner komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Bulgular: Demografik veriler benzer bulundu. Anestezi, cerrahi ve PABÜ'de kalma süreleri açısından fark izlenmedi (p>0,05). Grup I ve Grup II'de pozitif inotrop ihtiyacı, intraoperatif verilen sıvı miktarları benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Pneumoperitoneum and Trendelenburg position during laparoscopic hysterectomy increase intra-abdominal and intrathoracic pressure, decrease lung compliance and increase the risk of atelectasis. In our study, we aimed to evaluate the effect of recruitment manoeuvre (RM) on haemodynamics, lung compliance and oxygenation in laparoscopic hysterectomy patients. Method: After ethics committee approval, 70 ASA I-II patients scheduled for elective laparoscopic hysterectomy were included in the study. In addition to standard anaesthesia monitoring, radial artery cannulation was performed and arterial waveform analysis and cardiac output (CO) monitoring were performed. After routine induction of general anaesthesia and intubation, patients were divided into 2 groups as RM treated (Group I) and non-treated (Group II). Patients in Group I received stepwise RM twice in the intraoperative period. Haemodynamic parameters, blood gases and compliance were recorded during the operation. Duration of surgery, anaesthesia and post anaesthesia care unit (PACU) stay were recorded and patients were evaluated for pulmonary complications on postoperative days 1 and 3. Results: Demographic data were similar. There was no difference in anaesthesia, surgery and length of stay in the PACU (p>0,05). The need for positive inotropes and the amount of fluid given intraoperatively were similar in Group I and Group II.