Web of science veritabanında örgütsel değişim alanında yapılan araştırmaların bibliyometrik analizi
Bibiometric analysis of research on organizational change in web of science database
  1. Tez No: 931346
  2. Yazar: NESRİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, organizational change (örgütsel değişim) terimleriyle ilgili olarak Web of Science (WoS) veri tabanında yayımlanan makalelerin dağılımını incelemektir. Çalışmanın temel problem cümlesi, WoS'ta yayımlanan 'organizational change' ile ilgili makalelerin dağılımları nasıldır? olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda, bibliyometrik analiz yöntemi kullanılarak alandaki yayınların genel eğilimleri, temel özellikleri ve bilimsel katkıları ortaya konulmuştur. Araştırmanın evrenini, örgütsel değişimle ilgili bilimsel çalışmalar oluştururken; örneklem, WoS veri tabanında 2001-2024 yılları arasında organizational change anahtar kelimesiyle taranan ve dergilerde yayımlanan tam sayım ile 19.212 araştırma makalesi ve derleme makalesinden oluşmaktadır. Yıllara göre incelemede, 2001-2006 döneminde sınırlı sayıda yayın varken, 2007-2013 yıllarında hızlı bir artış yaşanmış ve 2014-2021 yıllarında yayın sayıları zirveye ulaşmıştır. Kategorilere göre, yönetim ve işletme en fazla katkı sağlayan alanlar olarak öne çıkarken, uygulamalı psikoloji, ekonomi ve bilgi bilimi gibi disiplinler bu alanın çok yönlü doğasını vurgulamaktadır. Ortak yazar analizinde, Christopher Wright, Eero Vaara ve Arnold B. Bakker gibi yazarlar hem yüksek yayın sayıları hem de atıf oranlarıyla öne çıkmaktadır. Ülke bazlı analizde, ABD 5849 doküman ve 358.064 atıf ile lider konumdayken, İngiltere ve Kanada onu takip etmektedir. Kurumlar arasında Erasmus University ve Copenhagen Business School en üretken kurumlar olarak dikkat çekerken, Minnesota University yüksek atıf sayısıyla öne çıkmıştır. Kaynak atıf analizinde Journal of Organizational Change Management en etkili dergi olarak belirlenmiş, diğer merkezi dergiler arasında Technological Forecasting and Social Change ve Organization Science yer almıştır. Anahtar kelime analizinde, organizational change, change management ve leadership gibi kavramlar en sık kullanılan terimler olmuş, bu kelimeler liderlik, stratejik yönetim, bilgi yönetimi ve yenilikçilik gibi farklı temalar altında şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the distribution of articles published in the Web of Science (WoS) database related to the terms organizational change. The main problem statement of the study was determined as What is the distribution of articles on 'organizational change' published in WoS?. In this context, bibliometric analysis method was used to reveal the general trends, main features and scientific contributions of the publications in the field. While the population of the study consists of scientific studies on organizational change, the sample consists of a complete count of 19,212 research articles and review articles published in journals and searched with the keyword organizational change between 2001 and 2024 in the WoS database. In the analysis by years, while there was a limited number of publications in the period 2001-2006, there was a rapid increase in 2007-2013 and the number of publications peaked in 2014-2021. By category, management and business stand out as the fields that contribute the most, while disciplines such as applied psychology, economics and information science emphasize the multifaceted nature of the field. In the co-author analysis, authors such as Christopher Wright, Eero Vaara and Arnold B. Bakker stand out with both high publication numbers and citation rates. In the country-by-country analysis, the US leads with 5849 documents and 358,064 citations, followed by the UK and Canada. Among the institutions, Erasmus University and Copenhagen Business School stand out as the most productive institutions, while the University of Minnesota stands out with its high number of citations. In the source citation analysis, Journal of Organizational Change Management was identified as the most influential journal, while other central journals included Technological Forecasting and Social Change and Organization Science. In the keyword analysis, organizational change, change management and leadership were the most frequently used terms, and these words were shaped under different themes such as leadership, strategic management, knowledge management and innovation.