Çanakkale'de iklim değişikliğine karşı kentsel dayanıklılığın değerlendirilmesi
Evaluation of urban resilience to climate change in Çanakkale
  1. Tez No: 931350
  2. Yazar: ŞEYMA DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİZE SARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kentlerin şiddeti ve frekansı giderek artan iklim değişikliği kaynaklı afetlere karşı dayanıklılık durumunun belirlenmesi kent planlama çalışmaları bakımından öne çıkan araştırma konularındandır. Son yirmi yılda hızlı bir kentleşme sürecine giren Çanakkale'de, iklim değişikliğine karşı kentin kırılganlık durumunu ortaya koymak ve dayanıklılık kapasitesini geliştirmek için sektörler arası önceliklendirme yapmak amacıyla hazırlanan bu tez çalışmasında, merkez ilçenin iklim değişikliği karşısındaki kentsel kırılganlık durumu, başlıca riskler ve dayanıklılık kapasitesi incelendi. Araştırmanın kapsamında Çanakkale Belediyesi altında hizmet veren Su ve Kanalizasyon işleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü sektörleri ele alındı. Sektör temsilcileri ile yapılan görüşmelerde hassasiyet, adaptasyon ve risk başlıkları altında 14 soru sorularak ve ICLEI'nin (Sürdürülebilirlik için Yerel Yönetimler) 2007 tarihli İklim Değişikliğine Hazırlık kılavuzunda önerilen kırılganlık, risk, adaptasyon ve dayanıklılık matrisleri kullanılarak değerlendirmeler gerçekleştirildi. Bulgulara göre, Çanakkale'de su ve kanalizasyon işleri sektörü (su temini ve yağmursuyu kanalizasyon altyapısı planlama alanlarıyla) hem kırılganlık hem de risk açısından en kritik sektörler arasında yer almaktadır. Park ve bahçe sektörü ile imar ve şehircilik sektörleri orta risk düzeyi ve orta kırılgan olarak görülen sektörler arasında yer almaktadır. Temizlik sektörü ve ulaşım sektörü daha düşük kırılganlık ve risk seviyeleriyle dikkat çekmektedir. Sonuç olarak en savunmasız ve büyük risk altındaki sektörün su ve kanalizasyon işleri olduğu belirlenmiştir. Bu durum Çanakkale için gelecekte su güvenliği bakımından rasyonel planlamalar ve önlemler alınması gerektiğine işaret etmektedir. Çanakkale Belediyesi'nin iklim değişikliğine uyum ve dayanıklılık düzeylerinin artıran kentsel politika ve planlamalar geliştirme noktasında, sektörel bazda çalışmalar yaparak bu çalışmada değerlendirilen kırılganlık, risk ve dayanıklılık düzeylerine ilişkin veri toplama, analiz, izleme ve iyileştirme süreçlerini detaylıca ele alması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Determining the resilience of cities against climate change-induced disasters, which are becoming increasingly frequent and severe, is a prominent research topic in urban planning studies. This thesis, prepared to reveal the vulnerability of Çanakkale to climate change and to prioritize sectors for enhancing resilience capacity, focuses on the urban vulnerability, main risks, and resilience capacity of the central district of Çanakkale, which has undergone a rapid urbanization process over the last two decades. The scope of the research includes the sectors operating under the Çanakkale Municipality, specifically the Water and Sewerage Department, Parks and Gardens Department, Zoning and Urban Planning Department, Transportation Services Department, and Cleaning Services Department. During interviews with sector representatives, 14 questions were asked under the headings of sensitivity, adaptation, and risk. Evaluations were conducted using the vulnerability, risk, adaptation, and resilience matrices proposed in ICLEI's (Local Governments for Sustainability) 2007 Climate Change Adaptation Guide. According to the findings, the water and sewerage sector (focusing on water supply and stormwater sewer infrastructure planning) is among the most critical sectors in terms of both vulnerability and risk. The parks and gardens sector, along with the zoning and urban planning sector, is considered to have moderate levels of risk and vulnerability. The cleaning and transportation sectors stand out with lower levels of vulnerability and risk. In conclusion, the water and sewerage sector was identified as the most vulnerable and at the highest risk. This highlights the need for rational planning and precautionary measures regarding water security in Çanakkale's future. It is crucial for Çanakkale Municipality to develop urban policies and plans that enhance climate change adaptation and resilience levels. Sector-specific efforts should address the processes of data collection, analysis, monitoring, and improvement related to the vulnerability, risk, and resilience levels evaluated in this study in a detailed manner.