Hadis ilim geleneğinde doğu medreseleri
Eastern madrasahs in the tradition of hadith science
- Tez No: 931351
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İslâm tarihi boyunca ilim ve ilim merkezleri hep rağbet görmüştür. İlmi anlamda usulü ve metodu sistemleştirilen ilk ilim ise Hadis ve usulü hadis olarak karşımıza çıkmaktadır. Hadisler ilk nesil olan sahabeden itibaren gerek sözlü-şifahi gerekse yazılı malzeme olarak sonraki nesillere nakledilmiştir. Nakledilen hadisler titiz ve gayretli çalışmalar sonucunda sistemleştirilmiş, tedvin ve tasnife tabi tutulmuştur. İslâm'ın erken dönemlerinden itibaren tedvin edilen hadisler farklı zaman ve mekanlarda mütalaa edilip hıfzedilmiştir. Bu mekanların başında ise şüphesiz İslâm medeniyetinin kurucu unsurlarından olan medreseler gelmektedir. Medreseler çeşitli fonksiyonları haiz olmakla birlikte özellikle nakli ilimlerin korunması, ezberlenmesi ve savunulması görevlerini üstlenmiştir. İslâm dünyasında tarih boyunca irili-ufaklı sayısız medrese kurulmuştur. Kurulan bu medreselerden bir kısmı da ülkemiz sınırları içerisinde yer alan, tarih boyunca bulunduğu bölgenin ilmi ihtiyacını karşılayan Doğu medreseleridir. Çalışmada Doğu medreselerinin hadis ve usulü hadis ile münasebeti, Doğu medreselerinde hadis ilminin yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Bunun yanı sıra müderrislerin hadis ve usulü hadise vukûfiyetleri, günümüz dünyasında hadislere bakış açıları ele alınmıştır. Ayrıca bölge âlimleri ve müderrislerinin hadis-usulü hadise dair kaleme aldıkları eserlerine de değinilerek kısaca tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout Islamic history, science and centers of knowledge have always been in demand. The first science whose method and procedure were systematized in terms of science is Hadith and its methodology. Hadiths have been transmitted to subsequent generations as oral and written materials, starting from the first generation of the Companions. The transmitted hadiths have been systematized, compiled and classified as a result of meticulous and diligent studies. The hadiths compiled since the early periods of Islam have been studied and memorized in different times and places. At the forefront of these places are undoubtedly the madrasahs, which are among the founding elements of Islamic civilization. Although madrasahs have various functions, they have undertaken the duties of preserving, memorizing and defending the transmitted sciences in particular. Numerous large and small madrasahs have been established throughout history in the Islamic world. One of these established madrasahs is the Eastern Madrasahs, which are located within the borders of our country and have met the scientific needs of the region in which they are located throughout history. In this study, the relationship between Eastern madrasahs and hadith and the place and importance of hadith in Eastern madrasahs is emphasized. In addition, the mastery of hadith and the methodology of hadith by the lecturers and their perspectives on hadith in today's world are discussed. In addition, the works written by the scholars and lecturers of the region on hadith and the methodology of hadith are briefly introduced.