Artırılmış gerçeklik uygulamalarının, farklı öğrenme stillerine sahip ilkokul öğrencilerinde bilişsel yük, teknolojik öz yeterlilik ve akademik başarıya etkisi
Effects of augmented reality applications on cognitive load, technological self-efficacy and academic success in primary school students with different learning styles
  1. Tez No: 931358
  2. Yazar: ŞEYMA NUR ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezin amacı, artırılmış gerçeklik (AG) uygulamalarının farklı öğrenme stillerine sahip ilkokul öğrencilerinin bilişsel yük, teknolojik öz yeterlik ve akademik başarı üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca, öğrencilerin uygulama sonrasına yönelik deneyimleri, öğrenme algıları ve eğitim süreci ile ilgili görüşleri değerlendirilmiştir. Araştırmada, nitel ve nicel veriler birlikte kullanıldığı için karma araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmanın örneklemi, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Erzurum'un Aşkale ilçesindeki bir ilkokulda öğrenim gören 4. Sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri-III (KÖSE-III), AG Teknolojisi Öz Yeterlilik Ölçeği ve Akademik Başarı Testi kullanılmıştır. Ek olarak, öğrencilerin uygulama sonrasına yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Nicel veriler analiz edilirken, SPSS 27.0 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılmış; bağımlı ve bağımsız t testi, tek ve iki yönlü ANOVA yapılarak bulgular analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, AG'nin akademik başarı, tutum ve öz yeterlilik düzeylerine farklı etkileri olduğunu göstermektedir. Akademik başarıda anlamlı farklılık“Özümseyen”ve“Yerleştiren”gruplarında bulunurken, öz yeterlilik düzeylerinde en fazla artış“Değiştiren”grubunda gözlemlenmiştir.“Ayrıştıran”öğrenme stiline sahip öğrencilerde bilişsel yük seviyesinin daha düşük olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, araştırmacıların AG uygulamalarını öğrenme stillerine göre planlamaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the effect of augmented reality (AR) applications on cognitive load, technological self-efficacy and academic achievement of primary school students with different learning styles. In addition, students' experiences after the application, their perceptions of learning and their opinions about the educational process were evaluated. In the study, mixed research method was preferred because qualitative and quantitative data were used together. The sample of the study consists of 4th grade students studying in a primary school in Aşkale district of Erzurum in the 2024-2025 academic year. Kolb Learning Styles Inventory-III (LSI-III), AR Technology Self-Efficacy Scale and Academic Achievement Test were used as data collection tools. In addition, a semi-structured interview form was applied to determine the students' views after the implementation. SPSS 27.0 (Statistical Package for the Social Sciences) package program was used to analyze the quantitative data; dependent and independent t-test, one-way and two-way ANOVA were used to analyze the findings. Qualitative data were analyzed by content analysis method. The results show that AR has different effects on academic achievement, attitude and self-efficacy levels. While a significant difference in academic achievement was found in the“Assimilating and ”Accommodating“ groups, the highest increase in self-efficacy levels was observed in the ”Diverging“ group. It was determined that the level of cognitive load was lower in students with ”Coverging" learning style. Accordingly, it is suggested that researchers should plan AR applications according to learning styles.