Tarih öğretmenlerinin bağlamsallaştırma amaçlı web 2.0 araçları kullanım düzeyleri ve özyeterlilik algıları
History teachers' levels of web 2.0 tool usage for contextualization purposes and their self-efficacyperceptions
  1. Tez No: 931362
  2. Yazar: ÜMMÜ GÜLSÜM ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU TAHSİN ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı, tarih öğretmenlerinin bağlamsallaştırma amacıyla Web 2.0 araçlarını kullanma düzeylerini ve öz yeterlilik algılarını artırmaktır. Araştırma, hem nitel hem de nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı keşfedici ardışık desen modeline göre yürütülmüştür. İlk aşamada, tarih öğretmenlerinin mevcut durumlarını ve ihtiyaçlarını anlamak amacıyla odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiş; elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu bulgular, öğretmenlerin Web 2.0 araçlarına yönelik öz yeterlilik algılarını ölçmek için geliştirilen“Web 2.0 Araçları Kullanımına Yönelik Öz Yeterlilik Ölçeği”nin temelini oluşturmuştur. Ölçek, uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanmış, pilot uygulama ile test edilmiş ve geçerlik ile güvenirlik çalışmaları tamamlandıktan sonra araştırmada kullanılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında, Web 2.0 araçlarının bağlamsallaştırma amacıyla etkili kullanımına yönelik bir eğitim programı uygulanmıştır. Eğitimde, Storyjumper, Edpuzzle, Canva, Wordwall, Mentimeter, Thinglink ve Google Classroom gibi Web 2.0 araçlarının özellikleri tanıtılmış ve öğretmenlerin bu araçları bağlamsallaştırma amacıyla kullanmalarına yönelik uygulamalı anlatımlar gerçekleştirilmiştir. Eğitimin etkileri, öz yeterlilik ölçeği aracılığıyla öntest-sontest yöntemiyle değerlendirilmiştir. Ölçek uygulaması sonucunda, öğretmenlerin öntest puanları ile sontest puanları karşılaştırıldığında, eğitim sürecinin öğretmenlerin öz yeterlilik algılarında belirgin bir artış sağladığı görülmektedir. Eğitim sonrasında öğretmenlerden etkinlikler tasarlamaları istenmiş ve bu etkinlikler, araştırmacı tarafından geliştirilen dereceli puanlama anahtarıyla değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, tarih öğretmenlerinin bağlamsallaştırma amacıyla Web 2.0 araçlarını etkin bir şekilde kullanma yetkinliklerini artırdığını ve bu araçların öğretim süreçlerinde daha etkili bir şekilde kullanılmasını sağladığını göstermektedir. Öğretmenlerin öz yeterlilik algılarındaki artış, eğitimin etkili olduğunu ve bu araçları kullanma becerilerinin geliştiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to enhance history teachers' proficiency in effectively utilizing Web 2.0 tools for contextualization purposes and to improve their self-efficacy perceptions. Conducted within the framework of an exploratory sequential design, the research integrates both qualitative and quantitative methods. In the first phase, focus group interviews were conducted to assess the current practices and needs of history teachers, and the qualitative data obtained were analyzed through content analysis. These findings provided the foundation for the development of the“Self-Efficacy Scale for the Use of Web 2.0 Tools,”which was designed to measure teachers' self-efficacy perceptions regarding Web 2.0 tools. The scale was developed with expert input, tested via a pilot study, and employed in the study following validity and reliability analyses. In the second phase, a training program was implemented to support the effective use of Web 2.0 tools for contextualization. The program introduced tools such as Storyjumper, Edpuzzle, Canva, Wordwall, Mentimeter, Thinglink, and Google Classroom and included hands-on demonstrations to facilitate their use for contextualization purposes. The effects of the training were assessed using the pre-test and post-test method through the self-efficacy scale. The comparison of pre-test and post-test scores indicates that the training process led to a significant increase in teachers' self-efficacy perceptions. After the training, teachers were tasked with designing activities, which were evaluated using a rubric developed by the researcher. Findings indicate that history teachers improved their ability to effectively use Web 2.0 tools for contextualization. Additionally, the results show that the training significantly enhanced teachers' self-efficacy perceptions and their capacity to integrate these tools into instructional practices.