Tanrı - Ahlak ilişkisine özgün bir yaklaşım: Zagzebski'nin ilahi erdem teorisi
A unique approach to the God - Morality relationship: Zagzebski's divine virtue theoryy
  1. Tez No: 931365
  2. Yazar: ERKAN GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CANER TASLAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
​Ahlak felsefesi ve din felsefesi disiplinlerinin kesişiminde yer alan Linda Zagzebski'nin İlahi Motivasyon Teorisi, bu çalışmada kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Bu çalışma, ahlaki değerlerin kaynağı ve Tanrı ile ahlak arasındaki ilişkinin sistematik bir çözümlemesini sunmakta, erdem etiğinin çağdaş ahlak felsefesindeki yeniden yükselişi bağlamında Zagzebski'nin yaklaşımını detaylandırmaktadır. İlk bölümde, ahlak felsefesinin temel kavramları ve tarihsel gelişimi ele alınarak, normatif etik ve metaetik gibi alt disiplinler hakkında kapsamlı bir çerçeve sunulmuştur. Bu bölümde, farklı etik yaklaşımlar sistematik bir şekilde analiz edilmiş ve İlahi Motivasyon Teorisi'nin yerleşeceği zemin hazırlanmıştır. İkinci bölümde, Tanrı ile ahlak arasındaki ilişki detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu bağlamda, teolojik iradecilik, doğal yasa teorisi ve teist kişiselcilik gibi önemli yaklaşımlar ele alınmış, bu teorilerin ahlak felsefesine katkıları ve sınırlılıkları değerlendirilmiştir. Ayrıca, Tanrı'nın ahlaki değerlerin kökenindeki rolüne dair tarihsel ve çağdaş tartışmalar, Zagzebski'nin teorisiyle ilişkilendirilmiştir. Üçüncü bölüm, Zagzebski'nin İlahi Motivasyon Teorisi'ni merkeze alarak, bu teorinin temel iddialarını ve özgünlüğünü açıklamaktadır. Teorinin motivasyon temelli erdem etiğiyle olan ilişkisi ortaya koyulmuş, hem bireysel hem de toplumsal düzeyde ahlaki değerlerin yapılandırılmasında teorinin sağlayabileceği katkılar ele alınmıştır. Bunun yanı sıra, teorinin literatürdeki güçlü yönleri ile eleştiriye açık boyutları kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Zagzebski'nin İlahi Motivasyon Teorisi'nin, Tanrı-merkezli bir ahlak anlayışını derinleştiren önemli bir model sunduğunu ve bu alandaki literatüre anlamlı bir katkı sağladığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tezin bulgularının, ahlak felsefesi ve din felsefesi literatüründe yer alan tartışmalara yeni bir perspektif kazandırması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Linda Zagzebski's Theory of Divine Motivation, which lies at the intersection of the disciplines of moral philosophy and philosophy of religion, is comprehensively analysed in this study. The study presents a systematic analysis of the source of moral values and the relationship between God and morality, and elaborates Zagzebski's approach in the context of the resurgence of virtue ethics in contemporary moral philosophy. In the first chapter, the basic concepts and historical development of moral philosophy are discussed, and a comprehensive framework is provided for sub-disciplines such as normative ethics and metaethics. In this chapter, different ethical approaches are systematically analysed and the groundwork is laid for the Theory of Divine Motivation. In the second chapter, the relationship between God and morality is analysed in detail. In this context, important approaches such as theological voluntarism, natural law theory and theistic personalism are discussed and their contributions and limitations to moral philosophy are evaluated. Furthermore, historical and contemporary debates on the role of God in the origin of moral values are related to Zagzebski's theory. The third chapter, centred on Zagzebski's Theory of Divine Motivation, discusses the basic claims and originality of this theory. The relationship of the theory with motivation-based virtue ethics is revealed, and the contributions of the theory to the construction of moral values at both individual and social levels are discussed. In addition, the strengths of the theory in the literature and its dimensions open to criticism are comprehensively evaluated. This study aims to demonstrate that Zagzebski's Theory of Divine Motivation provides an important model that deepens a God-centred understanding of morality and makes a meaningful contribution to the literature in this field. It is hoped that the findings of the thesis will provide a new perspective to the debates in the literature of moral philosophy and philosophy of religion.