Kombucha çayı laktik asit bakterilerinden elde edilen seçilmiş probiyotik bakteri ve postbiyotiğinin yüksek yağlı diyetle beslenen ratlarda antiobezite etkisi
Antiobesity effect of selected probiotic bacteria and postbiotics from kombucha tea lactic acid bacteria in rats fed a high-fat diet
  1. Tez No: 931382
  2. Yazar: İREM SERRA PEKŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL KAYNAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyoteknoloji, Nutrition and Dietetics, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Doğal probiyotik kültürü olan kombucha çayı (bakteri ve maya simbiyotiği) ve bu kültürün postbiyotiğinin rat model sisteminde obeziteye ve obezitenin neden olduğu semptomları üzerine etkinliğini incelemektir. Aynı zamanda bu çalışmayla probiyotiklerle postbiyotikler arasındaki farkı ortaya çıkarmaktadır. Yöntem: Wistar sıçanlar obez yemle (%35 bitkisel yağlı pelet) besleyerek obez yapılmıştır. Obez sıçanlar rastgele kontrol, kombucha ve postbiyotik olarak üç gruba ayrılmıştır. Sonrasında tüm gruplar belirtilen diyetleri 2 ay boyunca tükettirilmiştir. Deney boyunca sıçanların ağırlıkları ve alınan kanla HDL, LDL, total kolesterol, trigliserid, VDLD, lipaz aktivitesi, AST, ALT ve CRP, HOMA-IR ve kan glikoz değerleri incelenmiştir. Deneyin sonunda oksidatif stres (TBARS), iç yağ ağırlığı ve kahverengi yağ ağırlığı için veriler toplanmıştır ve istatiksel analizleri yapılmıştır. Bulgular: Deney grupların ağırlıkları kontrol grubunun (363,23±37,38g), kombucha grubunun (321,48±16,99g) ve postbiyotik grubunun (295,66±47,70g); iç yağ ağırlıkları sırasıyla (10,53±1,14g), (7,34±0,95g) ve (6,12±2,13g); trigliserit seviyeleri sırasıyla (186,8±76,54mg/dL), (134,4±33,42mg/dL) ve (126±46,97mg/dL); AST seviyeleri sırasıyla (67,67±8,2U/L), (58,9±3,51U/L) ve (52,95±3,84U/L); ALT seviyeleri ise sırasıyla (46,62±9,52U/L), (40,57±4,64U/L) ve (38,38±5,68U/L); HOMA-IR sırasıyla (0,075±0,011mg/dL), (0,058±0,015mg/dL) ve (0,053±0,011mg/dL); oksidatif stres sırasıyla (0,02897±0,00078nmol/g), (0,0165±0,00098nmol/g), (0,00802±0,00068nmol/g) olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the efficacy of Kombucha tea (a symbiotic of bacteria and yeast), a natural probiotic culture, and its postbiotic on obesity and obesity-induced symptoms in a rat model system. This study also shows the difference between probiotics and postbiotics. Methods: Wistar rats were induced to become obese by feeding them an obesogenic diet (35% vegetable oil pellets). Obese rats were randomly divided into three groups: control, kombucha and postbiotic. All groups then consumed the specified diets for 2 months. During the experiment, the weight of the rats, HDL, LDL, total cholesterol, triglycerides, VDLD, lipase activity, AST, ALT and CRP, HOMA-IR and blood glucose levels were analysed. Data for oxidative stress (TBARS), internal fat weight and brown fat weight were collected and statistically analysed at the end of the experiment. Results: The weights of the experimental groups were (363.23±37.38g), (321.48±16.99g) and (295.66±47.70g) in the control, kombucha and postbiotic groups, respectively; the internal fat weights were (10. 53±1.14g), (7.34±0.95g) and (6.12±2.13g); triglyceride levels were (186.8±76.54mg/dL), (134.4±33.42mg/dL) and (126±46.97mg/dL), respectively; AST levels were (67. 67±8.2U/L), (58.9±3.51U/L) and (52.95±3.84U/L), respectively; ALT levels were (46.62±9.52U/L), (40.57±4.64U/L) and (38.38±5.68U/L), respectively; HOMA-IR levels were (0.075±0.011mg/dL), (0. 058±0.015mg/dL) and (0.053±0.011mg/dL), respectively; oxidative stress levels were (0.02897±0.00078nmol/g), (0.0165±0.00098nmol/g) and (0.00802±0.00068nmol/g), respectively.