Hemşirelerde örgütsel bağlılık ve örgütsel körlük düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between organizational commitment and organizational blindness levels in nurses
- Tez No: 931383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA TUĞBA BAYKARA MAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma hemşireler arasında görülen örgütsel bağlılık ve örgütsel körlük arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Kocaeli/ İzmit ilinde özel bir hastanede görev yapan 280 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, evreni bilinen örneklem hesabı kullanılarak %95 güven aralığı ve %5 hata payı ile araştırmayı kabul eden 162 hemşiredir. Veri toplama süreci yüz yüze gerçekleştirilmiş ve 269 hemşireden geçerli veri toplanmıştır. Araştırmada Tanıtıcı Bilgi Formu, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Örgütsel Körlük Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS analiz programından faydalanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların %54,3'ü 26-35 yaş aralığında, %83,6'sı kadın, %51,3'ü evli, %66,5'i lisans mezunu olup, %40,5'i 1-5 yıldır çalışmaktadır. Katılımcıların %75,8'i gece-gündüz vardiyalı çalışırken, %42,4'ü cerrahi/dahiliye kliniğinde görev yapmaktadır ve %73,6'sı mesleğini isteyerek seçmiştir. Örgütsel bağlılık ölçeği genel puan ortalaması 3,59±0,95; duygusal bağlılık alt boyutu 3,59±1,34; devam bağlılığı alt boyutu 3,67±1,02; normatif bağlılık alt boyutu ise 3,51±1,15 olarak bulunmuştur. Örgütsel körlük ölçeği genel puan ortalaması ise 58,23±12,51'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between organizational commitment and organizational blindness observed among nurses. The study population comprised 280 nurses working at a private hospital in İzmit, Kocaeli. The known population sampling method was used for the sample, with a 95% confidence interval and a 5% margin of error. A total of 162 nurses who agreed to participate constituted the sample. However, data collection reached 269 nurses, and valid data was obtained from all of them. Data was collected face-to-face using the Descriptive Information Form, Organizational Commitment Scale, and Organizational Blindness Scale. SPSS analysis programme was utilized for data analysis. According to the study findings, 54.3% of the participants were between the ages of 26 and 35, 83.6% were female, 51.3% were married, 66.5% held a bachelor's degree, and 40.5% had been working for 1-5 years. Among the participants, 75.8% worked in rotating shifts, 42.4% were employed in surca/internal medicine units, and 73.6% had chosen their profession willingly. The overall average score of the Organizational Commitment Scale was found to be 3.59±0.95, with the emotional commitment subscale scoring 3.59±1.34, the continuance commitment subscale scoring 3.67±1.02, and the normative commitment subscale scoring 3.51±1.15. The overall average score of the Organizational Blindness Scale was 58.23±12.51.