Quadratus Lumborum Bloğu Tip 3(anterior/trasmuscular QLB), quadratus lumborum bloğu tip 2(posterior QLB), transversalis fasya plan bloğunun (TFPB) laparoskopik unilateral inguinal hernicerrahisinde intraoperatif opioid tüketimi ve postoperatif analjezik etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of intraoperative opioid consumption and postoperative analgesic efficacy in laparoscopic unilateral inguinal hernia surgery: Quadratus lumborum block type 3(anterior/transmuscular), quadratus lumborum block type 2(posterior), and transversalis fascia plane block
- Tez No: 931401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİNET ASUMAN ARSLAN ONUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: İnguinal herni, genellikle erkek cinsiyette olmak üzere kadınlarda da görülebilen karın ön duvarı anomalisidir ve alt batın cerrahilerinin en sık nedenidir. Postoperatif akut ağrının kronik ağrıya dönüşmesi, postoperatif dönemin en önemli sorunlarından biridir. Bu ağrının kontrol altında tutulmasıyla, perioperatif dönemde morbidite ve mortaliteyi azaltmak amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, genel anestezi altında laparoskopik tek taraflı inguinal herni ameliyatı geçirecek hastalara yapılan QLB-II, QLB-III ve TFP blokların intraoperatif opioid kullanımına, postoperatif ağrı skorlarına, total intravenöz analjezik kullanım miktarlarına etkilerini karşılaştırmak ve postoperatif analjeziyi etkin hale getirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu gözlemsel prospektif klinik çalışmaya, tek taraflı laparoskopik inguinal herni operasyonu uygulanan 60 hasta dahil edildi. Hastalar; genel anestezi öncesi QLB-II, QLB-III, TFPB yapılanlar olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tüm hastalar unilateral blok uygulanan hastalardı. Tüm hastaların preoperatif hemodinamik parametereleri ve dermatom tutulum alanları kaydedildi. Genel anestezi için indüksiyon yapılan hastaların intraoperatif dönemde 0.075mcg/kg/dk dozda remifentanil infüzyonu başlanarak kan basıncı başlangıç değerinin %20'si içinde tutlacak şekilde ayarlanıp postoperatif analjezi amaçlı parasetamol 1000mg ve tramadol 1mg/kg intravenöz uygulandı. Hastaların intraoperatif hemodinamik parametereleri, remifentanil kullanımları; postoperatif 1., 6., 12., 24. saatlerdeki istirahat ve hareket halindeki Visuel Analog Skala (VAS) değerleri kaydedildi. Ayrıca hastaların ilk 24 saat analjezik ihtiyaçları (parasetamol, deksketoprofen, petidin) kaydedilip karşılaştırıldı. Blok uygulama, blok başlama süresi, intraoperatif remifentanil tüketimi, mobilizasyon, bulantı, kusma gibi yan etkileri karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların demografik verileri ve preoperatif klinik özellikleri, blok başlama süresi, postoperatif bulantı/kusma, kullanılan toplam deksketoprofen ve petidin miktarı dozu, mobilizasyon süreleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. Blok uygulama süresi; QLB-II grubunda, QLB-III'e göre anlamlı derece daha kısaydı. Dermatom tutulumu; QLB-II ve QLB-III gruplarında, TFPB grubuna göre anlamlı derece daha fazlaydı. 1. Saatteki istirahat VAS değerleri; QLB-III grubunda QLB-II ve TFPB gruplarına göre anlamlı derece düşüktü. 1. Saatteki Hareketli VAS değerleri; QLB-III grubunda, QLB-II ve TFPB gruplarından anlamlı derece düşüktü. Ayrıca 1. Saatte hareketli VAS skoru TFPB grubunda; QLB-II grubuna göre anlamlı derece düşüktü. 6. Saatteki Hareketli VAS skorları; QLB-III grubunda; QLB-II grubuna göre istatistiksel anlamlı derece düşüktü bulundu. 24.saatteki hareketli VAS değerleri; QLB-III grubunda, QLB-II ve TFPB gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derece düşük bulundu. Kilogram ve dakika başına uygulanan remifentanil dozu (mcq/kg/dk); QLB-III grubunda, QLB-II grubuna göre istatistiksel anlamlı derece düşük bulundu. Tüketilen toplam parasetamol miktarları; TFPB grubunda, QLB-II ve QLB-III gruplarına göre istatistiksel anlamlı olarak yüksek saptandı. Sonuç: Çalışmamızda laparoskopik inguinal herni operasyonlarında her üç teknik de multimodal analjeziyle birlikte kullanıldığında postoperatif analjezinin kalitesini iyileştirmektedir. Quadratus lumborum bloğunda anterior (transmusküler) yaklaşımın; posterior yaklaşıma ve transversalis fasya plan bloğuna göre VAS skorlarını düşük tuttuğunu, ağrı kontrolünde etkin olduğunu, intraoperatif opiod tüketimi, postoperatif analjezik ihtiyacını azalttığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Inguinal hernia is an anterior abdominal wall anomaly predominantly seen in males but also occurs in females. It is one of the most common indications for lower abdominal surgeries. The transition of postoperative acute pain into chronic pain is one of the most significant challenges in the postoperative period. Effective pain management aims to reduce perioperative morbidity and mortality. This study aimed to compare the effects of QLB-II, QLB-III, and TFP blocks on intraoperative opioid consumption, postoperative pain scores, and total intravenous analgesic usage in patients undergoing laparoscopic unilateral inguinal hernia repair under general anesthesia, with the goal of optimizing postoperative analgesia. Materials and Methods: This prospective observational clinical study included 60 patients undergoing unilateral laparoscopic inguinal hernia surgery. Patients were divided into three groups based on the preoperative block type: QLB-II, QLB-III, or TFPB. All patients underwent unilateral block application. Preoperative hemodynamic parameters and dermatomal coverage areas were recorded. For general anesthesia induction, a remifentanil infusion at a dose of 0.075 mcg/kg/min was initiated to maintain blood pressure within 20% of baseline values. Postoperative analgesia included intravenous administration of 1000 mg paracetamol and 1 mg/kg tramadol. Intraoperative hemodynamic parameters, remifentanil consumption, and postoperative pain scores using the Visual Analog Scale (VAS) at 1, 6, 12, and 24 hours at rest and during movement were recorded. Additionally, analgesic requirements within the first 24 hours (paracetamol, dexketoprofen, and pethidine), block procedure times, onset times, first postoperative analgesic administration, mobilization, nausea, vomiting, and other side effects were compared. Results: Demographic data, preoperative clinical characteristics, block onset times, postoperative nausea/vomiting, total dexketoprofen and pethidine consumption, and mobilization times showed no statistically significant differences between groups. The block application time was significantly shorter in the QLB-II group compared to the QLB-III group. Dermatomal coverage was significantly greater in the QLB-II and QLB-III groups compared to the TFPB group. Five minutes after the surgical incision, MAP values were significantly lower in the QLB- III group compared to the TFPB and QLB-II groups. Resting VAS scores at 1 hour were significantly lower in the QLB-III group compared to the QLB-II and TFPB groups. Movement VAS scores at 1 hour were also significantly lower in the QLB- III group compared to the QLB-II and TFPB groups. Additionally, the 1-hour movement VAS score in the TFPB group was significantly lower compared to the QLB-II group. At 6 hours, movement VAS scores in the QLB-III group were significantly lower compared to the QLB-II group. Movement VAS scores at 24 hours were significantly lower in the QLB-III group compared to both the QLB-II and TFPB groups. The remifentanil consumption per kilogram over time (mcg/kg/min) was significantly lower in the QLB-III group compared to the QLB-II group. Total paracetamol consumption was significantly higher in the TFPB group compared to the QLB-II and QLB-III groups. Conclusion: In our study, all three techniques improved postoperative analgesia quality when used as part of a multimodal analgesia regimen in laparoscopic inguinal hernia surgeries. However, the anterior (transmuscular) approach of the quadratus lumborum block (QLB-III) was found to be more effective in pain control, maintaining lower VAS scores, reducing intraoperative opioid consumption, and decreasing postoperative analgesic requirements compared to the posterior QLB-II and transversalis fascia plane block (TFPB).