Mutluluk korkusunun ilişki ve yaşam doyumu üzerine etkisinde belirsizliğe tahammülsüzlüğün aracı rolü
The mediating role of intolerance of uncertainty in the impact of fear of happiness on relationship and life satisfaction
- Tez No: 931444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada mutluluk korkusunun yaşam ve ilişki doyumu üzerindeki etkisinde belirsizliğe tahammülsüzlüğün aracı rolü araştırılmıştır. Mutluluk korkusu olan bireylerin yaşam ve ilişki doyumlarının düşük olduğu görülmüştür. Bu ilişkide belirsizliğe tahammülsüzlük mutluluk korkusunu pozitif yönde etkileyerek etkisini arttırmaktadır. Belirsizliğe tahammülsüzlük yaşam ve ilişki doyumunu negatif yönde etkileyerek belirsizliğe tahammülsüzlük arttıkça yaşam ve ilişki doyumunun düşmesine yol açması öngörülmüştür. Araştırma bulguları mutluluk korkusunun yaşam doyumunu negatif yönde etkilediği, belirsizliğe tahammülsüzlüğün aracılık rolünün bu ilişkiyi arttırıcı role sahip olduğuna yönelik ele alınmıştır. Bu bağlamda yaşam ve ilişki doyumunu mutluluk korkusunun etkilemesi, belirsizliğe tahammülsüzlük kavramının da bu ilişkide arttırıcı rolü belirlenmek istenmiştir. Araştırmaya İstanbul'da yaşayan 20 yaş ile 50 yaş ve üzeri kadın ve erkeklerden oluşan 272 katılımcı katılmıştır. Katılımcılar basit seçkisiz yöntem ile onam formu alındıktan sonra araştırmaya dahil edilmiştir. Veri, Google Forms kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği”,“Mutluluk Korkusu Ölçeği”,“İlişki İstikrarı Ölçeği”ve“Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği”kullanılmıştır. Veri SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kişisel bilgiler için betimsel istatistik parametreleri olarak frekans (n) ve (%) kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde, Pearson Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre mutluluk korkusunun yaşam doyumu üzerindeki etkisinde belirsizliğe tahammülsüzlüğün kısmi aracılık rolünün istatistiksel anlamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigates the mediating role of intolerance of uncertainty in the effect of fear of happiness on life and relationship satisfaction. It was found that individuals with a fear of happiness tend to have lower life and relationship satisfaction. In this relationship, intolerance of uncertainty positively affects the fear of happiness, thereby increasing its impact. Intolerance of uncertainty negatively affects life and relationship satisfaction, and as intolerance of uncertainty increases, it is predicted that life and relationship satisfaction will decrease. The research findings indicate that fear of happiness negatively affects life satisfaction, and intolerance of uncertainty plays a mediating role in enhancing this relationship. In this context, the influence of fear of happiness on life and relationship satisfaction, as well as the enhancing role of intolerance of uncertainty in this relationship, was explored. The study involved 272 participants, both male and female, aged 20 to 50 and above, from Istanbul. Participants were included in the study after providing consent through a simple random sampling method. Data were collected using Google Forms. The data collection tools used in the study were the“Adult Life Satisfaction Scale,”“Fear of Happiness Scale,”“Relationship Stability Scale,”and“Intolerance of Uncertainty Scale.”Data were analyzed using the SPSS program. Descriptive statistics parameters, such as frequency (n) and percentages (%), were used for personal information. Pearson Correlation Coefficient and Multiple Linear Regression Analysis were used to evaluate the relationships between variables. The results showed that intolerance of uncertainty plays a statistically significant partial mediating role in the effect of fear of happiness on life satisfaction.