Üniversite öğrencilerinde obsesif inançların mutluluk korkusunu yordayıcılığının incelenmesi
Investigation of the fear of happiness of obsessive beliefs in university students
  1. Tez No: 602614
  2. Yazar: FATİH ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde obsesif inançların mutluluk korkusunu yordayıcı etkisini incelemektir. Yasal izinler alındıktan sonra; araştırma, evreni 2901 öğrenciden oluşan Çağ Üniversitesi'nin fakültelerinde öğrenim görmekte olan lisans öğrencileri üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi; 395 üniversite öğrencisidir. Yapılan araştırmanın modeli, genel ilişkisel tarama modelidir. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak, 5 maddelik“mutluluk korkusu ölçeği”ve 44 maddeden oluşan“obsesif inançlar ölçeği-44”ve 9 maddelik demografik bilgi anketi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Analizlerde t-testi, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA), kruskal wallis-h testi, mann whitney-u testi, sidak, LSD, pearson momentler çarpımı korelasyonu ve aşamalı doğrusal resgesyon kullanılmıştır. Sonuçların yorumlanmasında korelasyon değerleri için 0,01 anlamlılık düzeyi, diğer analiz sonuçları için ise 0,05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; mutluluk korkusu ölçeği toplam puanları ile obsesif inançlar ölçeği üç alt ölçeği-obsesif inançlar ölçeği toplam puanları arasında istatistisel olarak anlamlı pozitif yönlü ilişki olduğu, sorumluluk/tehlike beklentisi ve mükemmeliyetçilik/kesinlik alt ölçeği toplam puanları mutluluk korkusunun anlamlı bir yordayıcısı olduğu ancak önem verme/ düşünceleri kontrol alt ölçeğinin mutluluk korkusunun anlamlı bir yordayıcısı olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the predictive effect of obsessive beliefs on fear of happiness among university students. After obtaining legal permissions; The research was applied to undergraduate students whose faculty consists of 2901 students. Sample of the research; There are 395 university students. The research model is the general relational survey model. In this research, 5 items“fear of happiness scale”and 44 items“obsessive beliefs scale-44”and 9 items demographic information questionnaire were used. SPSS 22.0 statistical package program was used in the analysis of the obtained data. In the analysis, t-test, one-factor analysis of variance (ANOVA), kruskal wallis-h test, mann whitney-u test, sidak, LSD, pearson product-moment correlation and stepwise linear regression were used. In the interpretation of the results, 0,01 significance level was used for correlation values and 0,05 significance level was used for other analysis results. According to the findings; There was a statistically significant positive relationship between total fear of happiness scale scores and three subscale-obsessive beliefs scale scores of obsessive beliefs scale. The control subscale was not a significant predictor of fear of happiness.