Üniversite öğrencilerinin mutluluk korkusu ve yaşam stillerinin incelenmesi
An examination of the fear of happiness and lifestyles of university students
- Tez No: 728864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ SEZER, DOÇ. DR. İSA YÜCEL İŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacını“Üniversite öğrencilerinin mutluluk korkusunu; yaşam stilleri, algılanan anne-baba tutumu, doğum sırası, çocukluğun geçtiği yer, cinsiyet ve ilişki durumu anlamlı bir şekilde yordamakta mıdır?”sorusu oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim- öğretim yılında öğrenim görmekte olan üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak üzere toplamda 408 öğrenci katılmıştır. Katılımcılardan 287'si kadın 121'i erkektir. Araştırmada veri toplamak amacıyla Mutluluk Korkusu Ölçeği, Yaşam Stilleri Envanteri ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Algılanan anne-baba tutumu, doğum sırası, sosyo-ekonomik durum, çocukluğun geçtiği yer, cinsiyet ve ilişki durumunun Yaşam stillerini ve Mutluluk Korkusunu ne düzeyde etkilediğini görmek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizinin stepwise (aşamalı) metodu kullanılmıştır. Analiz sonucuna göre Kontrol odaklı yaşam stili üzerinde düşük sosyo-ekonomik düzeyin pozitif, son çocuk doğum sırasının negatif bir etkisi vardır. Mükemmeliyet yaşam stili üzerinde otoriter anne-baba tutumunun negatif, ilişki durumu ve cinsiyetin pozitif bir etkisi vardır. Memnuniyet odaklı yaşam stili üzerinde sadece cinsiyet değişkeninin pozitif bir etkisi vardır. Beklenti odaklı yaşam stili üzerinde son çocuk doğum sırasının ve orta sosyo-ekonomik durumun negatif bir etkisi vardır. Benlik saygısı yaşam stili üzerinde ise demokratik anne-baba tutumu, yüksek sosyo-ekonomik durum negatif; ihmal eden anne-baba tutumu ve düşük sosyo-ekonomik durumun pozitif bir etkisi vardır. Ayrıca Mutluluk korkusu üzerinde ilişki durumu, koruyucu ve ihmal eden anne-baba tutumu pozitif bir etkiye sahiptir. Mutluluk korkusu ve yaşam stillerinin alt boyutları aşamalı regresyon analiziyle incelendiğinde Mutluluk korkusu üzerinde Benlik saygısı yaşam stilinin pozitif, Mükemmeliyet yaşam stilinin negatif bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bulguları son kısımda ilgili alan yazın ile birlikte tartışılıp yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to invastigate the question“The fear of happiness of university students; life styles, perceived parental attitudes, birth order, place of childhood, gender and relationship status significantly predict?”. The study group of the research consists of university students studying in the 2020-2021 academic year. A total of 408 students, including undergraduate, graduate and doctoral students, participated in the research. Of the participants, 287 were female and 121 were male. Fear of Happiness Scale, Life Styles Inventory and Personal Information Form were used to collect data in the study. The stepwise method of multiple linear regression analysis was used to see to at what rate perceived parental attitudes, birth order, socio-economic status, childhood place, gender and relationship status affect Lifestyles and Fear of Happiness. According to the results of the analysis, low socio-economic level has a positive effect on the control-oriented lifestyle, and the last child birth order has a negative effect. The authoritarian parental attitude has a negative effect on the perfection lifestyle, while the relationship status and gender have a positive effect. Only the gender variable has a positive effect on the satisfaction-oriented lifestyle. Last child birth order and mid-level socio-economic status have a negative effect on expectancy-oriented lifestyle. On the other hand, democratic parental attitude, high socio-economic status has a negative effect; Neglecting parental attitudes and low socio-economic status have a positive effect on self-esteem lifestyle. In addition, relationship status, protective and neglectful parental attitudes have a positive effect on the fear of happiness. When the fear of happiness and the sub-dimensions of the lifestyles were examined by stepwise regression analysis, it was concluded that the Self-esteem lifestyle had a positive effect and the Perfection lifestyle had a negative effect on the fear of happiness. The findings of the research were discussed and interpreted together with the related literature in the last part.