Kahramanmaraş merkezli depremlerde çalışan psikologlarda beş faktör kişilik özellikleri, ikincil travmatik stres ve duygu düzenleme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between five factor personality traits, secondary traumatic stress and emotion regulation among psychologists working in Kahramanmaraş centered earthquakes
- Tez No: 931447
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bireylerle çalışan psikologların beş faktör kişilik özellikleri, ikincil travmatik stres düzeyleri ve duygu düzenlemeleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklem grubu Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bireylerle yüz yüze bir biçimde çalışmış olan 201 psikologdan oluşmaktadır. Katılımcılara ait verilerin toplanabilmesi için“Demografik Bilgi Formu”,“Büyük Beş-50 Kişilik Testi”,“İkincil Travmatik Stres Ölçeği”ve“Duygu Düzenleme Ölçeği”ölçeklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, beş faktör kişilik özellikleri dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk ve duygusal denge alt boyut puanları daha yüksek olan kişilerin ikincil travmatik stres düzeylerinin daha az olduğu görülmüştür. Ayrıca dışadönüklük, uyumluluk ve gelişime açıklık alt boyutları ile duygu düzenleme bastırma ve yeniden değerlendirme alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Değişkenlerin ikincil travmatik stres üzerindeki etkisinin belirlenebilmesi amacıyla yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda, beş faktör kişilik özellikleri duygusal denge alt boyutunun ikincil travmatik stresi anlamlı bir şekilde yordadığı bulgulanmıştır. Katılımcılara ait veriler demografik açıdan değerlendirildiğinde, beş faktör kişilik özelliklerinin cinsiyet, yaşanılan şehir, çalışma durumuna göre farklılaştığı sonucuna varılmıştır. Elde edilen bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between five-factor personality traits, secondary traumatic stress levels and emotion regulation of psychologists who worked with individuals affected by the Kahramanmaraş earthquakes that occurred on February 6, 2023. The sample group of the study consists of 201 psychologists who have worked face to face with individuals affected by the earthquakes centered in Kahramanmaraş.“Demographic Information Form”, 'Biga Five-50 Personality Test', 'Secondary Traumatic Stress Scale' and 'Emotion Regulation Scale' scales were used to collect the data of the participants. As a result of the study, it was seen that people with higher scores in extraversion, agreeableness, conscientiousness and neuroticism sub-dimensions of five factor personality traits had lower levels of secondary traumatic stress. In addition, a significant relationship was found between extraversion, agreeableness and openness to development sub-dimensions and emotion regulation suppression and reappraisal sub dimensions. As a result of the multiple regression analysis conducted to determine the effect of variables on secondary traumatic stress, it was found that the emotional stability sub-dimension of the five factor personality traits significantly predicted secondary traumatic stress. When the data of the participants were evaluated demographically, it was concluded that the five factor personality traits differed according to gender, city of residence and employment status. The findings were discussed within the framework of the relevant literature.