A comparison between idealistic and realistic approaches to peacekeeping operations: MINURSO as a case study
İdealist ve realist yaklaşımlar arasında barışı koruma operasyonlarının karşılaştırılması: MINURSO örneği
- Tez No: 931453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TURAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Barışı sağlamak ve güvenliği korumak, Uluslararası İlişkiler (Uİ) teorilerinin cevaplamaya çalıştığı temel sorulardan biridir. İdealizm ve realizm, Uİ dünyasının iki temel direği olarak, Birleşmiş Milletler (BM) barışı koruma operasyonları tarafından sunulan uluslararası örgütlerin ve uluslararası sistemin bu soruya nihai cevabı nasıl sağlayacağı konusunda süregelen bir tartışmaya sahiptir. Bu tez, her bir teorinin uluslararası güvenlik ve barış konusuna yaklaşımını incelemektedir. Bir yandan, idealistler, uluslararası işbirliğine ve barışın tüm devletlerin uluslararası örgütler altında toplanmasıyla sağlanabileceğine olan inançları ile karakterize edilirler. Diğer yandan, realistler, savaşın kaçınılmaz olduğunu ve sistem anarşik olduğu sürece uluslararası işbirliğinde hiçbir fayda görmediklerini düşünürler. 1945 yılında kuruluşundan sonra BM, kriz zamanlarında barışı ve güvenliği sağlamak amacıyla Barışı Koruma operasyonlarını devreye sokmuştur. Bu uzun süreli operasyonlardan biri, Batı Sahra'daki Referandum için Birleşmiş Milletler Misyonu (MINURSO) operasyonudur. Bu araştırma, devam eden küresel çatışmaları çözmek için hangi teorik çerçevenin en uygun olduğunu, bir barışı koruma operasyonunun başarısının nasıl ölçülebileceğini ve idealistlerin ve realistlerin bakış açıları incelenerek etkinliğinin nasıl artırılabileceğini ortaya koyacaktır. MINURSO neden Sahra referandumunu düzenlemekte başarılı olamamıştır ve etkinliğini artırmak için neler yapılabilir sorularını yanıtlamak için doküman analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
How to secure peace and protect security is one of the essential questions that each theory of International Relations (IR) tends to have an answer to. Idealism and realism as one of two fundamental pillars of the IR world have an ongoing debate on how international organizations and the international system presented by the United Nations (UN) peacekeeping operations will contribute to achieving the ultimate answer to this question. This thesis examines each theory's approach to the subject of international security and peace. On one hand, the idealists are characterized by their optimistic view and faith in international cooperation and their belief that peace can be achieved if all of the states are gathered under the international organizations' umbrella. On the other hand, the realists believe that war is a must and sees no benefits in international cooperation while the system is anarchic. The UN after its establishment in 1945, founded Peacekeeping operations as a means to maintain peace and security in times of crisis, one of these long-lasting operations is the United Nations Mission for the Referendum in Western Sahara (MINURSO). This research will point out Which theoretical framework is best suited to resolve ongoing global conflicts? How can the success of a peacekeeping operation be measured, and can its effectiveness be improved by studying the perspectives of idealists and realists? Why did the MINURSO not succeed in organizing the Sahara referendum, and what can be done to improve its effectiveness? Document analysis is being used to answer these questions.