The impact of green supply chain practices on environmental performance and consumer pressure: Evidence from the Iraqi textile sector
Yeşil tedarik zinciri uygulamalarının çevre performansı ve tüketici baskısı üzerindeki etkisi: Irak tekstil sektöründen kanıtlar
- Tez No: 931455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ESİN DELİPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, yeşil tedarik zinciri uygulamalarının tüketici baskısı ve çevresel performans üzerindeki etkisini üç temel göstergeyi kullanarak inceler: eko-tasarım, dahili yeşil yönetim ve yeşil satın alma. Veriler Irak'taki 402 yöneticiden toplandı ve analiz istatistiksel yöntem olarak PLS-SEM kullanılarak yürütüldü. Sonuçlar, üç değişkenin de (eko-tasarım, dahili yeşil yönetim ve yeşil satın alma) hem tüketici baskısını hem de çevresel performansı olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Özellikle, eko-tasarım ve yeşil satın alma bu sonuçlar üzerinde önemli bir etkiye sahipken, dahili yeşil yönetimin önemsiz bir etkisi vardır. Çalışma, Ar-Ge yöneticileri, operasyonel yöneticiler, çevre uzmanları ve politika yapıcılar için değerli içgörüler ve pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of green supply chain practices on consumer pressure and environmental performance, utilizing three key indicators: eco-design, internal green management, and green purchasing. Data were collected from 402 managers in Iraq, and the analysis was conducted using PLS-SEM as the statistical method. The results reveal that all three variables—eco-design, internal green management, and green purchasing—positively affect both consumer pressure and environmental performance. Notably, eco-design and green purchasing have a significant influence on these outcomes, while internal green management shows an insignificant effect. The study offers valuable insights and practical implications for R&D managers, operational managers, environmental specialists, and policymakers.