The impact of social media influencers and online marketing on consumer purchasing behavior in the north of the West Bank in Palestine
Sosyal medya etkileyicilerinin ve çevrimiçi pazarlamanın Filistin'in Batı Şeria'nın kuzeyindeki tüketici alışveriş davranışı üzerindeki etkisi
- Tez No: 931456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Filistin'deki Batı Şeria'nın kuzey kesiminde sosyal medya etkileyicilerinin ve çevrimiçi pazarlamanın tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Sosyal medya etkileyicileri, TikTok, Facebook, YouTube ve diğerleri gibi dijital platformların kullanımının yaygınlaşması göz önüne alındığında, tüketici tercihlerini ve satın alma kararlarını şekillendirmede önemli kişiler olmuştur. Ayrıca, işletmeler için gerekli olan tüketici davranışını şekillendiren dinamikleri de anlarlar. Bu çalışma esas olarak, tüketicilerin çevrimiçi pazarlamanın içeriğiyle etkileşiminin faktörlerini, markalara olan güveni şekillendirmede sosyal medya etkileyicilerinin rolünü ve satın alma kararı üzerindeki incelemelerinin ve önerilerinin etkisini kabul etmeye odaklanmıştır. Bu çalışma, Batı Şeria katılımcılarından nicel veri toplamak için çalışma aracının anket olduğu nicel yaklaşımı uygulamıştır. Çalışma örneklemi“384”katılımcıdan oluşmaktadır. Bu çalışmada, tanımlayıcı istatistiklere ek olarak regresyon, korelasyon analizi kullanılarak veri analizi için SPSS programı da kullanılmıştır. Ana bulgular, çevrimiçi pazarlama ve sosyal medya etkileyicilerinin tüketici satın alma kararları üzerinde bir etkisi olduğunu ortaya koydu. Korelasyon analiziyle ilgili bulgular, tüketici davranışıyla en yakından ilişkili olanların“müşteri sadakati”ve“etkileyici güvenilirliği”olduğunu ortaya koyarken, güvenilirliğin bu konuda en güçlü faktör olduğu ortaya çıktı. Tersine, etkileyicilerin çekiciliğinin önemli bir etkisi olmadığı bulundu ve ayrıca markalar ile hedef kitleleri arasındaki şekillenme ve sürdürülmede net iletişimin açık bir rolü olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate the impact of social media influencers and online marketing on consumer purchasing behavior in the northern part of the West Bank in Palestine. Social media influencers have been important individuals for shaping consumer preferences and purchasing decisions, given the wide increase of digital platforms use as TikTok, Facebook, YouTube and many among others. They also understand the consumer-behavior shaping dynamics, which are necessary for businesses. This study mainly focused on acknowledging the factors for consumer engagement with the content of online marketing, the role of social media influencers in shaping trust of brands, as well as the influence of their reviews and recommendations on the decision of purchasing. This study has applied the quantitative approach, where the study tool was the questionnaire for the collection of quantitative data from West Bank participants. The study sample consists of“384”respondents. The SPSS program was also used in this study for the data analysis, using regression, correlation analysis, in addition to descriptive statistics. The main findings revealed that there is an impact of online marketing and social media influencers on consumer purchasing decisions. The findings related to the correlation analysis revealed that most closely related to consumer behavior are“customer loyalty”and“influencer credibility”, while the credibility is being the most powerful factor in this regard. Conversely, it was found that there is no significant effect of the attractiveness of influencers, and it was also concluded that there is a clear role of the clear communication in shaping and maintaining between brands and their target audience.