Dönüşümcü liderlik ve iş gücü çevikliğinin işgören performansına etkisinde örgüt kültürünün rolü: Bir holdinge bağlı işletmelerin çalışanları üzerine bir araştırma
The role of organizational culture in the effect of transformational leadership and workforce agility on employee performance: A research on employees of a conglomerate
- Tez No: 931505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYGÜL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Örgüt kültürünün, liderlik tarzları ve işgören performansı arasındaki ilişkide önemli bir faktör olduğu önceki yapılan birçok çalışmada görülmektedir. Bu araştırmada, dönüşümcü liderlik ve iş gücü çevikliğinin işgören performansına etkisinde örgüt kültürünün rolünü incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini; 21 şirketi, 25 fabrika ve tesisi bulunan bir holding işletmesinde çalışan 202 beyaz yakalı çalışan oluşturmaktadır. İlgili çalışanlardan anket yöntemiyle toplanan veriler SPSS 16.0 paket programı ve SPSS Process Macro eklentisi kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizinde öncelikle ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlikleri test edilmiştir. Bulgular dönüşümcü liderlik, iş gücü çevikliği, örgüt kültürü ve işgören performansı değişkenlerini ölçmek için kullanılan ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğunu göstermektedir. Yapılan korelasyon ve regresyon analizi sonuçları iş gücü performansının dönüşümcü liderlik ve iş gücü çevikliği değişkenleri tarafından açıklandığını göstermektedir. Özellikle iş gücü çevikliğinin dönüşümcü liderliğe kıyasla işgören performansını arttırmadaki etkisinin daha büyük olduğu tespit edilmiştir. Daha sonra dönüşümcü liderlik ve iş gücü çevikliğinin işgören performansına olan etkisinde örgüt kültürünün rolü incelenmiştir. Bulgular dönüşümcü liderliğin işgören performansına etkisi üzerinde orta ve yüksek seviye klan, yenilikçi, piyasa ve hiyerarşi kültürlerinde moderatör rollerinin anlamlı olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan iş gücü çevikliğinin işgören performansına etkisi üzerinde sadece hiyerarşi kültürünün anlamlı ve negatif bir düzenleyici etkisi bulunmuştur. Diğer bir ifadeyle, hiyerarşi kültürü düzeyinin yükselmesiyle iş gücü çevikliğinin işgören performansına etkisi azalmaktadır. Elde edilen araştırma sonuçları, işgören performansını arttırmada dönüşümcü liderlik tarzının benimsemesi ve iş gücü çevikliğini artırmasının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca örgüt kültürünün de bu durumdaki etkisinin dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Araştırma, bir holding bünyesindeki işletmeler üzerinde gerçekleştirilmiş olup, sonuçlarla ilgili literatüre katkı sağlamanın yanında aynı holdinge bağlı şirketlerde iş gücü çevikliğinin artırılması, örgüt kültürünün geliştirilmesi konusunda öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Previous studies have shown that organizational culture plays an important role in the relationship between leadership styles and employee performance. This study aims to examine the role of organizational culture in the impact of transformational leadership and workforce agility on employee performance. The sample of the study consists of 202 white-collar employees working in a holding company with 21 companies and 25 factories and facilities. Data collected from the relevant employees through surveys were analyzed using the SPSS 16.0 package program and the SPSS Process Macro add-on. In the data analysis, the validity and reliability of the scales were first tested. The findings indicate that the scales used to measure transformational leadership, workforce agility, organizational culture, and employee performance are valid and reliable. Correlation and regression analysis results show that employee performance is explained by transformational leadership and workforce agility variables. It was found that workforce agility has a greater impact on improving employee performance compared to transformational leadership. Subsequently, the role of organizational culture in the impact of transformational leadership and workforce agility on employee performance was examined. The findings demonstrate that organizational culture has significant moderating roles at medium and high levels of clan, innovative, market, and hierarchy cultures in the effect of transformational leadership on employee performance. On the other hand, only the hierarchy culture has a significant and negative regulatory effect on the impact of workforce agility on employee performance. In other words, as the level of hierarchy culture increases, the effect of workforce agility on employee performance decreases. The research results emphasize the importance of adopting a transformational leadership style and increasing workforce agility to enhance employee performance. It also highlights the need to consider the impact of organizational culture in this context. The study, conducted in businesses within a holding company, not only contributes to the literature with its findings but also offers recommendations for increasing workforce agility and developing organizational culture within the companies affiliated with the same holding.