Öğretmen adaylarının medya okuryazarlığı düzeyleri ile empati düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between prospective teachers' media literacy and empathy levels
  1. Tez No: 931506
  2. Yazar: KUDRET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu incelemenin amacı öğretmen adaylarının medya okuryazarlık ve empati düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre araştırmaktır. İncelemenin öğretmen adaylarının medya okuryazarlık ve empati düzeylerinin bir takım değişkenlere göre kıyaslandığı kısımda nicel araştırma metotlarından betimsel araştırma kapsamındaki genel tarama modeli kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının medya okuryazarlık ile empati düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırıldığı bölümde ise korelasyonel (ilişkisel) araştırma modeli uygulanmıştır. Araştırmada veri toplamak için Baron-Cohen ile David (2004) tarafından geliştirilen Kaya ve Çolakoğlu (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan“Empati Düzeyi Belirleme Ölçeği”ve Karataş (2008) tarafından geliştirilen ve sonrasında Gazi Eğitim Fakültesi'nde çalışan uzman öğretim üyeleri ile 2015 yılı itibariyle yeniden güncellenmiş“Medya Okuryazarlığı Düzey Belirleme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analiz aşamasında yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve puanlar normal dağılım göstermediğinden çoklu karşılaştırmalar olduğunda kullanılan, parametrik bir test olan ANOVA'nın karşılığı Kruskal Wallis testi ile T-testinin karşılığı olan Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının medya okuryazarlık ve empati düzeyleri arasındaki ilişki, Spearman Brown sıra farkları korelasyon katsayısı ile elde edilmiştir. Verilerin analizinden ulaşılan sonuçlara göre öğretmen adaylarının medya okuryazarlık ve empati düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının medya okuryazarlık düzeylerinin öğrenim gördükleri bölümlere göre anlamlı bir değişiklik oluşturduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının empati düzeyleri okudukları bölümlere göre incelendiğinde; duygusal tepki, bilişsel empati ve sosyal beceriler alt boyutlarında bir farklılık saptanmamıştır. Öğretmen adaylarının medya okuryazarlık düzeyleri ile empati düzeylerinin bilişsel empati ve duygusal tepki alt boyutlarında anlamlı bir pozitif ilişkiye sahip olduğu saptanmıştır. Medya okuryazarlığın sosyal becerilerle olan ilişkisinin ise zayıf olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this review is to research the press literacy and empathy levels of the canditate teachers keeping different variables in mind. In the section where the press literacy and empathy levels of the canditate teachers are compared according to some variables general scanning model in descriptive research of quantitative research is used. In the section where the relationship between the literacy and empathy levels of the canditate teachers are examined, the correlational research model is implemented. In this research,“Determining Empathy Level Scale”that is implemented by Baron-Cohen and David (2004) and translated into Turkish by Kaya and Çolakoğlu (2008)“Determining Media Literacy Level Scale”that is updated again in 2015 by the faculty members of Gazi University Faculty of Education has been used. In the analysis phase of the data, Kruskal Wallis Test that is the equivalent of ANOVA which is a parametric test used in multiple comparisons and Mann Whitney U Test an equivalent of T Test have been used since the concepts of the percentage, frequency, arithmetic mean and points do not display normal distribution. The correlation between the press literacy and empathy levels of the canditate teachers have been obtained by the Spearman Brown order differences correlation coefficient. According to the analysis of data, it is confirmed that the press literacy and empathy levels of the canditate teachers are high. It has occurred that the press literacy levels of the canditate teachers differ significantly according to their majors. No differences have been observed in sub-levels of emotional reaction, cognitive empathy and social skills when the empathy levels of the canditate teachers have been examined considering their majors. It is determined that a meaningful correlation exists at the sub-levels of empathy and emotional reaction in the press literacy and empathy levels of the canditate teachers. It is observed that the relationship between the press literacy and social skills is weak.