Endüstriyel ahşap ürünlerin ahşap hibrit yapılarda kullanımı: örnek yapılar üzerinden değerlendirme
The use of industrial wood products in wooden hybrid structures: evaluation on sample buildings
  1. Tez No: 931534
  2. Yazar: HÜSNA AL ADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CELAL APAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yapı malzemesi olan ahşap, sürdürebilirlik alanında en önemli paylardan birine sahiptir. İnşaat sektörü, karbon salınımına sebep olan başlıca sektörlerden biridir. Sürdürülebilir bir dünya için ahşap malzemenin kullanımı oldukça önem taşımaktadır. Ahşap malzemesi diğer yapı malzemelerine göre daha az karbon ayak izine sahip olup üretiminde daha az enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Ahşap malzeme fabrika ortamında daha dayanıklı hale getirilerek endüstriyel ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Çeşitli yapıştırıcı ve koruyucu maddeler içeren bu ürünlerin, çok katlı ahşap hibrit yapılarda kullanımının yaygınlaştığı görülmektedir. Yenilikçi bir sistem olan ahşap hibrit yapılar, hızla artan kullanımıyla inşaat sektöründe önemli bir yer edinmektedir. Bu tezin amacı, çok katlı ahşap hibrit yapılarda kullanılan endüstriyel ahşap ürünleri tanımak, bu endüstriyel ürünlerin yapının hangi bölümünde kullanıldığını belirlemek, ahşap hibrit yapılardaki endüstriyel ahşap ürünlerin kullanım miktarını analiz etmek ve bu malzemelerin kullanımının kat yüksekliğine bağlı değişkenliğini incelemektir. Bu veriler eşliğinde nitelikli ahşap hibrit yapıların ortaya çıkmasında katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu kapsamda tezin birinci bölümünde girişi, amacı, kapsamı ve yöntemi yer almaktadır. İkinci bölümde ahşap malzemesi ve tarihçesi ele alınmış, ahşap malzemenin fiziksel ve mekanik özellikleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde sekiz adet endüstriyel ahşap ürün incelenmiştir. Dördüncü bölümde hibrit yapı incelenip, beton-çelik ve ahşap-beton-çelik hibrit yapılar açıklanmıştır. Beşinci bölümde yapı tamamlanma tarihi 2020 ve sonrası olan 16 adet çok katlı ahşap hibrit yapı örneklerinin yapı kurgusu ve malzeme özellikleri incelenmiştir. Altıncı bölümde 16 adet yapının, yapısal elemanlarındaki malzeme oranı analiz edilmiştir. Ayrıca kat sayısı ve malzeme kullanımının arasındaki ilişki incelenmiştir. Tezin son kısmında ise elde edilen verilerle ilgili genel değerlendirmeler yapılmış ve öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Wood as a building material has one of the most important shares in sustainability. The construction sector is one of the main sectors that cause carbon emissions. The use of wood material is very important for a sustainable world. Wood material has a lower carbon footprint than other building materials and requires less energy in its production. Wood material is made more durable in the factory environment and appears as an industrial product. It is seen that these products, which contain various adhesives and preservatives, are widely used in multi-storey wood hybrid buildings. Wood hybrid structures, which are an innovative system, have an important place in the construction sector with their rapidly increasing use. The aim of this thesis is to recognize the industrial wood products used in multi-storey wood hybrid buildings, to determine in which part of the building these industrial products are used, to analyze the amount of industrial wood products used in wood hybrid buildings and to examine the variability of the use of these materials depending on the storey height. With this data, it is aimed to contribute to the emergence of qualified wooden hybrid buildings. In this context, the first part of the thesis includes the introduction, purpose, scope and method. In the second chapter, wood material and its history are discussed and the physical and mechanical properties of wood material are explained. In the third chapter, eight industrial wood products are analyzed. In the fourth section, the hybrid structure is analyzed and concrete-steel and wood-concrete-steel hybrid structures are explained. In the fifth section, the structural design and material properties of 16 multi-storey wooden hybrid building examples with a completion date of 2020 and later are examined. In the sixth section, the material ratio in the structural elements of 16 buildings is analyzed. In addition, the relationship between the number of storeys and material use is analyzed. In the last part of the thesis, general evaluations were made about the data obtained and recommendations were made.